Vseslovensko sinodalno srečanje - zahvala

27.9.2024 Slovenija Škofovska sinoda
Foto: Škofija Celje Foto: Škofija Celje

Najlepša hvala vsem, ki ste poslali svoje pisne prispevke ob branju sinodalnih dokumentov in tistim, ki ste se odzvali na vabilo za udeležbo na slovenskem sinodalnem srečanju v sredo, 18. 9. 2024.

Zbrano gradivo bo v pomoč škofu Maksimilijanu na generalnem zasedanju oktobra 2024 v Rimu, kjer se bodo delegati z vsega sveta pogovarjali v Duhu o temah Delovnega dokumenta.

Na naši skupni poti nas spodbujajo besede papeža Frančiška:

»Kot pri vsakem zahtevnem izletu v hribe, ko se vzpenjamo, mora biti pogled uprt v stezo, razgled pa, ki se na široko odpre na koncu, preseneti in poplača s svojo čudovitostjo. Tudi sinodalni proces se pogosto zdi težaven in včasih bi lahko izgubili pogum. Tisto pa, kar nas čaka na koncu, je zagotovo nekaj čudovitega in presenetljivega, kar nam bo pomagalo bolje razumeti Božjo voljo in naše poslanstvo v službi njegovega kraljestva.«

organizacijska ekipa vseslovenskega sinodalnega srečanja


Nekaj pisnih odzivov sodelujočih:

 

S hvaležnostjo sem se udeležil povabila na sinodalni pogovor. Končno se enkrat v Ljubljano peljem za Kristusa… sem pomislil, ob spominih na toliko poti proti glavnemu mestu, ki so obrodile tako malo sadov.

Dva velika sadova sinode sta poslušanje in spremljanje.

V dokumentu me je najprej nagovorilo, da se moramo globje oblikovati »v poznavanju načina kako Duh deluje v Cerkvi«.

Hvala za čudovito izkušnjo žive skupnosti, ki se uči delati majhne korake – v pravo smer!

Nagovarja me, da se za moje mnenje sploh sprašuje. To me kliče k odgovornosti.

Sama sem bila ob začetku sinode skeptična in nisem hotela sodelovati, zaradi prepričanja, da se tako ne more nič spremeniti.

Pri prebiranju Instrumentum laboris me navdaja občutek optimizma, navdušenja nad širokim pristopom in opombami. Zdi se mi, da je dokument študijsko gradivo, ob katerem bi lahko ob skupinski predelavi v raznih verskih skupinah, zoreli kot verniki in osebe.

Delovni dokument prihajajočega zasedanja me je preprosto rečeno navdušil. Cerkev se je tekom stoletji obtežila z mnogo balasta pravil, struktur, privilegijev … postala je zelo okorna in malo evangeljska. Povsem nov pristop papeža Frančiška, ki, se mi zdi, dobiva svoj vrhunec prav v sinodi o sinodalnosti, je nekaj, kar smo nujno potrebovali, da se vrnemo k evangeliju in h Kristusovemu načinu.

Da bi bili v Sloveniji bolj sinodalna Cerkev v poslanstvu, bi morali bolj zaupati, da Sveti Duh vodi Cerkev, se osvoboditi neštetih strahov začenši zaradi pomanjkanja duhovnih poklicev in strahov pred spremembami. Manj sami reševati Cerkev in bolj skupaj iskati, kam Bog kliče Cerkev danes in kam nas hoče peljati Sveti Duh! In potem sprejemati pogumne odločitve!

Poti sinodalnosti se kažejo v konkretnih pobudah, kar me zelo veseli.

Vse dobro in hvala za tako gostoljuben sprejem

Sinodalnost je pot, zato je zanjo potreben čas.

Povabilo k sinodalni cerkvi v poslanstvu je ponujena Božja roka božjemu ljudstvu propadajoče zahodne (krščanske) civilizacije vključno z ljudstvom iz raja pod Triglavom, ki nas osebno in kot občestvo vabi k korenitemu spreobrnjenju začenši pri kreposti poslušanja bližnjega, Božje Besede in Sv. Duha.

Sinoda je novo upanje za vse.

Toliko besed je o metodi Pogovor v Duhu. Za mnoge vernike se to sliši preveč teološko zakomplicirano in jih to odžene… Pa vendar je to nekaj, kar večina že zna, način, ki ga mnogi uporabljajo  že dolgo, dolgo časa… Povej kar želiš in poslušaj kaj ti povedo drugi. Boga prosi, da ti pri obojem pomaga.

Prizadevati si, da bi vsa srečanja v Cerkvi izpeljali po metodi pogovora v Duhu, ki bi se je tudi načrtno učili oz. se v njej vadili.

Dosedanja pot je pripeljala do spoznanja, da sinodalna Cerkev posluša, da zna sprejemati in spremljati ter da jo dojemamo kot dom in družino.

Iskrena hvala za zelo pomenljiv delček / izkušnjo hoje na 'skupni poti'!

Vsi tvorimo »mi« Cerkve!

So dnevi, ko bi si želel vzeti čas, da grem na samo z Gospodom, vendar ga ni. Zato pa me je zelo nagovorila 28. točka delovnega dokumenta za »Kako biti sinodalna Cerkev v poslanstvu«. Točka omeni, da je pomembna karizma predvsem vsakdanje življenje, družinski in družbeni odnosi.

Hvala za vaše delo in za vaše čutenje s Cerkvijo.