Vabilo na usposabljanje za voditelje v Cerkvi na Slovenskem 'Vodenje 9,7'

Zaživel je nov program usposabljanja za voditelje v Cerkvi na Slovenskem, z naslovom Vodenje 9,7  [»Ta je moj ljubljeni Sin, njega poslušajte!« (Mr 9,7) ]

Komu je namenjeno?

Tistim, ki so jim v Cerkvi ali njej bližnjih organizacijah zaupane voditeljske vloge. Pa tudi tistim, ki se na te vloge pripravljajo.

Usposabljanje je zate primerno, če si voditelj/-ica skupine, laiškega gibanja, laiškega združenja, mladih, če si župnik ali kaplan, predstojnik/-ca redovne skupnosti ali voditelj/-ica s krščanstvom povezane nevladne organizacije.

Ali pa če se želiš na nekaj od tega šele pripraviti.

Kdo to usposabljanje pripravlja?

Na pobudo Socialne akademije se je v jeseni 2023 zbrala skupina okoli 20 voditeljev, dejavnih v Cerkvi. Leto dni so razpravljali o vprašanju, kakšno usposabljanje bi Cerkev na Slovenskem potrebovala. Nekateri od njih so kasneje postali tudi izvajalci.

K pobudi so pristopili še društvo Družina in Življenje, Inštitut Integrum in Pastoralna zveza župnij Slovenj Gradec, ki bdijo nad kakovostjo izvajanja. Vse štiri organizacije bodo ob koncu usposabljanja udeležencem izdale tudi skupno potrdilo o udeležbi.

V skupini za razvoj usposabljanja sta med drugim sodelovala tudi celjski škof Maksimilijan Matjaž in koprski generalni vikar Slavko Rebec.

Zakaj toliko govorite o vodenju? Mar to sodi v Cerkev?

V naši kulturi je razumevanje besede “voditelj” zelo različno. Včasih nosi negativno asociacijo, saj se jo (ne)upravičeno povezuje z zlorabo moči, avtoriteto, privilegiji in samohvalo. Vendar to ni resnična narava voditeljstva. Namesto da bi ga videli skozi to omejeno prizmo, lahko voditeljstvo dojemamo kot priložnost za služenje drugim. Pravi voditelj ni zgolj tisti, ki vodi, temveč tisti, ki z zgledom in ponižnostjo spodbuja rast talentov pri drugih. Omogoča jim, da se razvijajo, in jim zaupa odgovornost, da skupaj dosežejo najboljše rezultate.

Mar ni edini voditelj v Cerkvi Jezus?

Je glavni, ne pa edini. Že v času svojega javnega delovanja je učencem podeljeval voditeljske vloge ter jih svaril naj jih ne zlorabljajo. Tudi današnji kristjani smo poklicani k vodenju, a v zavedanju, da moramo biti najprej vodeni sami.

Več na spletni strani Škofije Celje.