Delovni dokument za drugo zasedanje sinode 2024

Na kakšnih temeljih raste sinoda? V kakšnih odnosih, poteh in krajih se uresničuje identiteta Božjega ljudstva v poslanstvu in življenje sinodalne Cerkve? Objavljen je bil Delovni dokument, ki bo usmerjal delo drugega zasedanja XVI. sinode – od 2. do 27. oktobra 2024 – in ki poskuša odgovoriti na ta vprašanja. Besedilo se navezuje na dosedanjo sinodalno pot, po kateri Božje ljudstvo hodi od leta 2021. V dokumentu je več predlogov, kako naj bi se Cerkev še bolj približala ljudem in kako naj se spodbuja sodelovanje vseh krščenih. 

Delovni dokument za drugi del XVI. rednega zasedanja škofovske sinode v oktobru 2024.

Delovni dokument se začne poglavjem, v katerem so pojasnjeni Temelji razumevanja sinodalnosti, kot navezava na prvo zasedanje. Poudarjen je pomen identitete Božjega ljudstva, ki temelji na krstu, prav tako pa pomen udeležbe vseh. Poleg tega besedilo poudarja, kako pomembno je v celoti priznati karizme in poklicanost žensk v Cerkvi. Ženske, ki so po krstu enake moškim, je treba obravnavati z vidika odnosnosti, soodvisnosti in vzajemnosti, da bi služile Kristusovemu poslanstvu.

Sledijo tri osrednja poglavja dokumenta: Odnosi, Poti, Kraji, v katerih je predstavljena vsebina za delo na sinodalnem zboru v oktobru 2024. Prvi del obravnava odnose z Bogom, med verniki in med Cerkvami. Ti odnosi so bistveni za sinodalno Cerkev v poslanstvu in ključni v svetu, ki išče pravičnost, mir in upanje. Pristni in dinamični odnosi prinašajo živost krajevni Cerkvi. Za krepitev odnosov dokument predlaga službo poslušanja in sprejemanja, poudari pot uvajanja v krščanstvo ter pomen različnih karizem in služb v Božjem ljudstvu. 

Drugi del poudarja pomen oblikovalnih poti in skupnostnega razločevanja za sprejemanje ustreznih odločitev in spodbujanje sodelovanja vseh. Poudarja vlogo družine kot skupnosti življenja in ljubezni, šole sinodalnosti, kjer ima vsakdo kaj dati in prejeti. Preglednost in odgovornost sta temeljnega pomena za spodbujanje medsebojnega zaupanja in soodgovornosti pri skupnem poslanstvu.

Tretji del raziskuje konkretne kraje, kjer se oblikujejo odnosi in poti Cerkve. Dokument opozarja na nujo po preraščanju statične in piramidalne vizije Cerkve ter priznava raznolikost in pluralnost cerkvenih izkušenj. V tem okviru je ekumenski, medverski in medkulturni dialog temeljnega pomena za pot k vidni krščanski edinosti.

V dokumentu je jasno izražena zahteva sinodalnosti oziroma pot Cerkve v prihodnosti: spreobrnjenje in preoblikovanje oziroma reforma struktur. Cerkev mora biti znamenje edinosti, sprave, poslušanja, vključevanja revnih, manjših, obrobnih. Ne sme biti samozadostna, marveč mora ustvarjati vezi in občestvo v človeštvu.

V dokumentu je prikazano, da se bo delo sinode odvijalo po dveh glavnih vsebinskih jedrih. Prvo bo obravnaval sinodalni zbor, ki bo razmišljal ob temeljnem vprašanju Kako biti sinodalna Cerkev v poslanstvu? Drugi je izročen desetim delovnim skupinam, ki bodo predelovale posamezne teme glede življenja in poslanstva Cerkve danes. Sinoda se z oktobrom 2024 ne bo končala, ampak se bo nadaljevala z uresničevanjem sklepov v krajevnih Cerkvah.