Poročilo o poteku Svetopisemskega maratona z geslom Ne boj se, samo veruj!

14.10.2012 Ljubljana in nekateri drugi kraji po Sloveniji Duhovno gibanje, Sveto pismo, Verska skupnost

Letošnji svetopisemski maraton se je v nedeljo, 14. oktobra 2012, sklenil v polni cerkvi sv. Jožefa na Poljanah v Ljubljani s koncertom gospel zbora Bee Geesus in Nuške Drašček. Na pobudo Svetopisemske družbe Slovenije ga je že peto leto zapored pripravila ekipa prostovoljcev iz različnih duhovnih gibanj v Katoliški Cerkvi ter iz drugih Cerkva. Naslov letošnjega dogodka je bil Ne boj se, samo veruj! Organizatorji so z njim ob začetku leta vere želeli opozoriti na mnoge strahove in tesnobe, ki pogosto hromijo življenja današnjih kristjanov. S celotedenskim branjem Božje besede in številnimi spremljevalnimi predavanji so sporočali, da Jezus, ki je živa Beseda, kliče k življenju v »polnosti« (prim. Jn 10,10), torej k življenju v živem in osebnem odnosu z Bogom, ki je ljubezen (prim. 1 Jn 4,8) in v katerem ni prostora za strah (prim. 1 Jn 4,18).


Spodbuda in podpora škofov

Na začetku svetopisemskega maratona je zbrane predstavnike iz različnih Cerkva (navzoči so bili predstavniki Pravoslavne, Evangeličanske, Baptistične, Adventistične, Krščanske reformirane cerkve ter International church of Ljubljana) nagovoril ljubljanski nadškof Anton Stres. Na začetku leta vere, ki se je 11. oktobra 2012 začelo v Katoliški Cerkvi, je poudaril, da je »vera iz oznanjevanja, oznanjevanje pa je po Kristusovi besedi« (Rim 10,17). Zato je pomembno, da v tem letu stopimo na pot rednega branja Svetega pisma.[1]

Na istem poudarku so temeljila tudi številna predavanja in delavnice, ki so se v Duhovnem središču sv. Jožefa zvrstila med »maratonskim« tednom. Podoben odmeven je bil tudi nagovor škofa Antona Jamnika, ki je zbrane pozdravil po končanih 165 urah neprekinjenega branja Svetega pisma na sklepnem koncertu. Poudaril je, da mora biti Sveto pismo kot temelj vere v letu vere v ospredju. Cilj nove evangelizacije, ki je z njim povezana, je oživitev prvotne ljubezni do Boga; da se naše krščanstvo znebi utrujenosti in naveličanosti ter znova pridobi svoj žar. Pomembno je, da postanemo pogumne priče vstalega Kristusa, da »odkompliciramo« krščanstvo in se vrnemo k Svetemu pismu. Škof Jamnik je predstavil tudi Mojih trideset dni s Svetim pismom v okviru pobude Berem Besedo. Navzoče je spodbudil, naj se pridružijo pobudi Berem Besedo in začnejo redno brati, premišljevati in živeti Sveto pismo ter ga deliti z drugimi.[2]


Pobuda Berem Besedo

Pobudo Berem Besedo sta podrobneje predstavila generalni tajnik Svetopisemske družbe Slovenije Matjaž Črnivec in koordinator svetopisemskega maratona Benjamin Siter. Cilj pobude je, da se branje Svetega pisma ne konča s svetopisemskim maratonom, pač pa, da na pot rednega branja Božje besede stopi kar največ ljudi. Temelj pobude je več različic knjižnega kazala Mojih trideset dni s Svetim pismom, ki bralca izziva, da vsak dan prebere odlomek, vzet iz evangelijev in Apostolskih del. Odlomki beročega soočajo s temeljno Jezusovo zgodbo in ga vabijo k osebni odločitvi zanj. Vzeti so iz širšega seznama stotih bistvenih odlomkov iz Svetega pisma, ki je predlagani naslednji korak. Še pred koncem letošnjega koledarskega leta bo izšla knjiga s premišljevanji teh odlomkov; več informacij o pobudi Berem Besedo pa je na voljo na spletni strani. Po sklepu svetopisemskega maratona so omenjeni odlomki skupaj s premišljevanji iz bodoče knjige začeli izhajati na Facebook strani Sveto pismo.


Eksplozija mini maratonov

Presežek letošnjega svetopisemskega maratona je bilo preko trideset t. i. »mini« maratonov, ki so se v času »maratonskega« tedna odvijali v več krajih po Sloveniji. Nekateri, kot npr. dogodek v Ajdovščini, so potekali ves vikend, večina pa jih je trajala 24 ur. Organizatorji prejemajo številne navdušene odzive udeležencev dogodkov, ki so jih pomagali pripraviti v Društvu katoliških pedagogov Slovenije, v Mednarodni krščanski skupnosti, glavnino dogodkov pa je pripravila organizacija Družina in Življenje, kjer so ob tej priložnosti zapisali:

»Pri Družini in Življenju, organizaciji, kjer se trudimo za dobrobit zakoncev, njihovih odnosov in družin, zavzema poglobljeno branje in premišljevanje Svetega pisma osrednje mesto. Uporabljamo ga pri vseh srečanjih zakonskih skupin, hkrati pa vse zakonce, udeležence naših programov, nagovarjamo k rednemu, osebnemu in družinskemu branju Svetega pisma ter pogovoru o njegovih vsebinah. Zato smo z veseljem pristopili k organizaciji številnih »mini« maratonov po vsej Sloveniji.«


Poročilo je pripravil Benjamin Siter.


Fotografije svetopisemskega maratona v Ljubljani in dogodkov po Sloveniji so preko povezave fotogalerija na voljo na spletni strani.


[1] Celoten nagovor nadškofa Stresa je na voljo na naslednji povezavi: http://youtu.be/4XsQRxv1nUE.

[2] Celoten nagovor škofa Jamnika je na voljo na povezavi: http://youtu.be/ge7ChVDnCtg.