Papež Frančišek med homilijo: Kristjan brez veselja ne obstaja!

23.5.2016 Vatikan Papež Frančišek

Med ponedeljkovo jutranjo sveto mašo je papež Frančišek poudaril, da se kristjan tudi med trpljenjem zna izročati Jezusu in živeti z upanjem. Izhajal je iz berila iz Prvega Petrovega pisma, kjer beremo, da kristjan živi v veselju in čudenju zahvaljujoč vstajenju Jezusa Kristusa.

Kristjanova osebna izkaznica je veselje evangelija

Zato gremo lahko naprej naproti tistemu upanju, ki so ga »prvi kristjani slikali kakor sidro na nebu«; upanju, ki podarja veselje; veselje zaradi tistega, kar je v nas storil Gospod. »Kristjan je moški in ženska veselja, moški in ženska z veseljem v srcu. Kristjan brez veselja ne obstaja!« Lahko pravi, da je kristjan, vendar ni, ker mu nekaj manjka, je poudaril sveti oče. »Kristjanova osebna izkaznica je veselje, veselje evangelija, veselje, da nas je Jezus izvolil, da nas je Jezus rešil, da nas je Jezus prerodil; veselje tistega upanja, da nas Jezus pričakuje, veselje, ki se tudi v križih in trpljenju tega življenja izraža na nek drugačen način, ki je mir v gotovosti, da nas Jezus spremlja, da je z nami.«

To veselje v kristjanu raste z zaupanjem v Boga. Bog se vedno spominja svoje zaveze. Kristjan, s svoje strani, pa ve, da se ga Bog spominja, da ga ljubi, ga spremlja in pričakuje. In to je veselje.

Služiti bogastvu nam prinese žalost

Papež Frančišek se je zatem med homilijo zaustavil še ob današnjem evangeljskem odlomku. Le-ta pripoveduje o Jezusovem srečanju z bogatim mladeničem. Slednji je človek, ki srca ni bil zmožen odpreti za veselje in je izbral žalost. In sicer, ker je »imel veliko premoženje«: »Navezan je bil na imetje! Jezus nam je rekel, da ni mogoče služiti dvema gospodarjema: ali služiš Gospodu ali služiš bogastvu.« Dobrine same po sebi niso slabe. A slabo je služiti bogastvu. Zato je tisti ubogi človek odšel žalosten in mračnega obraza.

Kadar v naših župnijah, skupnostih, institucijah naletimo na ljudi, ki se štejejo in želijo biti kristjani, vendar pa so žalostni, se tam očitno dogaja nekaj, kar ni v redu: »Pomagati jim moramo najti Jezusa, odpraviti tisto žalost, da bi se lahko veselili evangelija, da bi imeli tisto veselje, ki je lastno evangeliju.«

Kristjan je moški in ženska čudenja

Papež je nadaljeval, da je kristjan »moški in ženska čudenja«. Gre za čudenje nad razodetjem, Božjo ljubeznijo, čustvi Svetega Duha. Le-to vidimo na koncu evangeljskega odlomka, ko Jezus učencem razlaga, da tisti človek, ki je bil sicer dober, ni zmogel hoditi za Njim, ker je bil navezan na bogastvo. »Kdo se potem more zveličati,« so ga vprašali. In Gospod jim je odvrnil: »Pri ljudeh je to nemogoče, ne pa pri Bogu.«

Krščansko veselje, čudenje veselja, biti obvarovani življenja v navezanosti na stvari, na posvetne stvari, ki nas ločuje od Jezusa, je torej mogoče doseči le z močjo Boga, z močjo Svetega Duha. Papež Frančišek je sklenil s povabilom, da bi Gospoda prosili za čudenje pred Njim in mnogimi duhovnimi dobrinami, ki nam jih je podaril. Skupaj s tem čudenjem naj nam da veselje, veselje nad našim življenjem; in da bi z mirom v srcu živeli številne težave. Obvaruje naj nas pred tem, da bi iskali srečo v stvareh, ki nas na koncu le razžalostijo: veliko obljubljajo, a dale nam ne bodo ničesar. »Dobro si zapomnite: kristjan je moški in ženska veselja, veselja v Gospodu; moški in ženska čudenja.«

Vir: Radio Vatikan.