Papež bo od 3. do 6. novembra na obisku v Bahrajnu

3.11.2022 Bahrajn Papež Frančišek
Foto: Pexels Foto: Pexels

Papež Frančišek bo na povabilo civilnih in cerkvenih oblasti od 3. do 6. novembra 2022 opravil napovedano apostolsko potovanje v Bahrajn.

Ob dogodku z naslovom »Bahrajnski forum za dialog: Vzhod in Zahod za človeško sožitje« bo obiskal mesti Manama in Awali. Program ter ostale podrobnosti glede potovanja bodo objavljeni v kratkem.


Papeževo potovanje v Bahrajn. Kardinal Parolin: Znamenje edinosti in dialoga

Sveti oče bo od 3. do 6. novembra v Bahrajnu. Udeležil se bo dogodka z naslovom »Bahrajnski forum za dialog: Vzhod in Zahod za človeško sožitje« ter obiskal mesti Manama in Awali. Med osrednjimi dogodki sta tudi sveta maša in srečanje z mladimi. Kardinal Pietro Parolin je za vatikanske medije dejal, da so »v svetu, ki je zaznamovan z napetostmi, nasprotovanji in konflikti«, papežev obisk in dogodki v Bahrajnu »sporočilo edinosti, povezanosti in miru«.

Gre za prvi obisk Bahrajna, kamor se papež Frančišek odpravlja na povabilo bahrajnskega kralja Hamada bin Isa bin Salmana Al Khalifa in tamkajšnje krajevne Cerkve. Obisk prav tako sovpada s forumom za dialog in mirno sobivanje. Državni tajnik Svetega sedeža, kardinal Pietro Parolin, je izrazil hvaležnost tako bahrajnskim oblastem kot Cerkvi v Bahrajnu za povabilo in priprave na papežev prihod.

Znamenje edinosti v današnjem tragičnem trenutku
Sveti oče se bo v petek, 4. novembra, udeležil sklepnega dela bahrajnskega foruma za dialog in človeško sožitje med Vzhodom in Zahodom, ki bo potekal na trgu Al-Fida' v kompleksu Kraljeve palače Sakhir. »To je znamenje edinosti v posebej občutljivem, zapletenem in na neki način tragičnem trenutku naše zgodovine,« je dejal kardinal Parolin. »Gre za povabilo k dialogu, povabilo k srečanju med Vzhodom in Zahodom v stvarnosti, kot je bahrajnska, ki je večetnična, večkulturna in večverska, kar pomeni sposobnost sobivanja in sodelovanja tudi v mnogovrstni stvarnosti, kakršna je značilna za to državo.«

Na programu papeževega obiska sta v Awaliju še dve srečanji: srečanje s člani Muslimanskega sveta starešin v mošeji Kraljeve palače Sakhir. Gre za organizacijo muslimanskih verskih voditeljev, ki se zavzema za dialog in spoštovanje verstev. Drugi dogodek je ekumensko srečanje in molitev za mir v katedrali Naše Gospe iz Arabije. Po Parolinovih besedah je sporočilo vedno isto: »v svetu, ki je zaznamovan z napetostmi, nasprotovanji in konflikti«, sporočati »edinost, povezanost in mir«.

Bog in nasilje sta nezdružljiva
Papeževa udeležba na Bahrajnskem forumu za dialog nas spomni na Dokument o človeškem bratstvu za mir na svetu in skupno sobivanje, podpisanem v Abu Dabiju, v katerem je poudarjeno, da nasilja in vojne ni mogoče upravičevati v imenu Boga. Sporočilo je »zelo aktualno in je rdeča nit, ki povezuje vsa papeževa potovanja v te države« je dejal kardinal in spomnil na potovanja v Kazahstan, Irak, Arabske emirate, Maroko, Egipt in Azerbajdžan. »In ta rdeča nit je preprosto povedati, da med Bogom in sovraštvom, med verstvi in nasiljem obstaja popolna nezdružljivost, da ni mogoč noben stik in nobena sprava, kajti kdor sprejema sovraštvo in nasilje, izkrivlja samo naravo vere.«

Izpostavil je dve točki, na katerima je papež vztrajal v Kazahstanu: »Po eni strani očiščenje, to pomeni, da vedno obstaja tudi skušnjava, da bi manipulirali z vero in jo včasih uporabili za namene, ki niso verski, torej za namene moči in zatiranja. Zato papež vabi k temu globokemu očiščenju.« Drugi poudarek je poziv k povezanosti: »Verstva lahko sodelujejo, da bi odpravile nesporazume, tako da bi verstva vedno bila dejavnik sprave, miru, povezovanja in harmonije.«

Sveti oče - glas tistega, ki nima glasu
Kardinal Parolin je spregovoril o »vključevanju in spoštovanju človeškega življenja«, k čemur papež vedno poziva in o tem tudi pričuje. »Papež je razlagalec globokih pričakovanj številnih ljudi, ki ne vidijo spoštovanja svojih pravic, temeljnih pravic do življenja, vključenosti, deleža zemeljskih dobrin. Tako bo papež tudi v tem primeru glas tistega, ki nima glasu, in bo šel naproti ljudem, ki so v določenem smislu na obrobju. Vendar se mi zdi, da so te vrednote razglašene že v sami ustavi države, ki govori o izogibanju vsakršni diskriminaciji na podlagi katerega koli elementa.«

Srečanje s katoliško manjšino
Uradna državna religija v Bahrajnu je islam, šeriat pa je glavni vir prava, je pojasnil Parolin. Krščanska skupnost predstavlja približno deset odstotkov prebivalstva, katoličanov pa je med 80 in 100 tisoč. Odnosi s Svetim sedežem so bili vzpostavljeni leta 2000 in so po Parolinovih besedah dobri. Državne oblasti so vedno spoštovale in sodelovale s katoličani, tako z verniki kot z apostolskim vikarjem. Papežev obisk bo prav tako namenjen srečanju s to majhno katoliško skupnostjo ter spodbudi k pričevanju.

Pozornost do katoličanov s strani države pomembna
Ob koncu je državni tajnik še spomnil na katedralo Naše Gospe iz Arabije v Awaliju, ki je bila posvečena pred enim letom, temeljni kamen pa je zidak iz svetih vrat bazilike svetega Petra, ki ga je poklonil papež Frančišek. Kot je dejal kardinal Parolin, je cerkev v Awaliju zelo pomembna za katoliško skupnost, ki potrebuje kraj vere, češčenja in molitve. »Pomembna pa je tudi kot znamenje spoštovanja in pozornosti do krščanske skupnosti tudi s strani državnih oblasti. Je torej lep simbol in tudi konkretna resničnost odnosa do krščanske skupnosti, kar je bilo doslej in kar upamo, da bo še bolj.«

Vir: Vatican News - slovenska redakcija