V četrtek, 26. septembra 2024, na god sv. Kozme in Damijana, zavetnikov (zobo)zdravnikov in farmacevtov, je bila v župnijski cerkvi Sv. Petra v Ljubljani tradicionalna maša za zdravstvene delavce.
Vir novice: Družina
Večerno praznovanje za zdravstvene delavce – za zdravnike, stomatologe, medicinske sestre, babice, farmacevte, fizioterapevte in druge, ki delajo z bolniki – v organizaciji Združenja slovenskih katoliških zdravnikov se je začelo z molitvijo rožnega venca, nadaljevalo z mašo (somaševanje več duhovnikov, zlasti bolniških, je vodil ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik), po njej pa so bili vsi zbrani povabljeni še na krajšo akademijo in druženje.
Zahvala za nesebično delo
Škof Jamnik se je v homiliji zahvalil zdravnikom in zdravstvenim delavcem za požrtvovalno in nesebično delo oziroma poslanstvo, ki ga opravljajo za vse bolnike in ljudi v različnih preizkušnjah. Zlasti v aktualnih razmerah v slovenskem prostoru, ko želi peščica s krivičnimi populizmi razvrednotiti njihovo delo, jim je izrazil veliko hvaležnost in vso podporo, »predvsem pa naj dobri Bog, na priprošnjo Kozme in Damijana, podeli obilen blagoslov vašemu delu«.
Naj tehnika ne zamenja človeškega stika
Škof je zdravstvene delavce pozval, naj nikoli ne pozabijo, da je za zdravstveno kartoteko in izvidi vedno oseba in da lahko pogosto njihov izraz nežnosti, nasmeh in beseda upanja pomagajo bolj kot zdravila. Naj ne dopustijo, da bi tehnika in instrumentalizacija zamenjali človeški stik, je še poudaril Anton Jamnik in se osredinil na tri izpostavke.
Živeti poklic kot človeško in duhovno poslanstvo
Pridobitve znanosti so dragocene, če se ne oddaljijo od etičnih korenin. »Nedvomno se je zaradi znanstvenega in tehničnega napredka opazno povečala možnost telesne ozdravitve, a nekako se vendarle zdi, da se je skrb za osebo zmanjšala, zlasti ko je ta trpeča, šibka in nezaščitena. Pridobitve znanosti in medicine lahko prispevajo k izboljšanju človeškega življenja toliko, kolikor se ne oddaljijo od etičnih korenin teh disciplin.« Zdravstvene delavce je prosil, naj si prizadevajo živeti poklic kot človeško in duhovno poslanstvo.
Pozablja se na druge življenjske razsežnosti
Vsako življenje je sveto: ni eno bolj sveto od drugega. »Pozornost vseh kristjanov do človeškega življenja, zlasti do bolnikov, ostarelih in otrok, je tesno povezana s poslanstvom Cerkve, ki se čuti poklicana sodelovati v razpravi, ki se nanaša na človeško življenje, in tako predstavljati svoj predlog, utemeljen na evangeliju. Kakovost življenja je povezana pretežno z ekonomskimi možnostmi, blagostanjem, lepoto in uživanjem fizičnega življenja, pri čemer se pozablja na ostale življenjske razsežnosti: odnosne, duhovne in verske.
Človeško življenje je vedno sveto in vedno kvalitetno
Pri tem je škof Jamnik z besedami papeža Frančiška poudaril, da je v luči vere človeško življenje vedno sveto in vedno kvalitetno ter da ne obstaja človeško življenje, ki je bolj sveto od drugega, kajti vsako človeško življenje je sveto. Tudi ne obstaja človeško življenje, ki je kvalitativno pomembnejše od drugega samo na podlagi sredstev, pravic ter večjih ekonomskih in družbenih priložnosti, je še navedel besede svetega očeta.
Ljubiti, braniti in skrbeti za življenje
»Hipokratovo prisego, da ste služabniki življenja, dopolnjujte z evangelijem, ki vas vodi onkraj: ljubiti vedno in vsakega,« je še zadnji poudarek izpostavil škof Jamnik. Po njegovem katoliški zdravniki s poklicnim načinom življenja, besedo in zgledom na poseben način pričujejo, da je človeško življenje vedno sveto, ima svoje dostojanstvo, je nedotakljivo – in kot takšno ga je treba ljubiti, braniti in zanj skrbeti.
Evangelij usmerja onkraj
»Poklic katoliškega zdravnika, obogaten z duhom vere, je razlog več za sodelovanje s tistimi, ki kot kriterij svojega dela priznavajo dostojanstvo človeške osebe. Če vas Hipokratova prisega zavezuje, da ste vedno služabniki življenja, vas evangelij usmerja onkraj: ljubiti vedno in vsakega, zlasti ko potrebuje posebne pozornosti in oskrbo,« je še podčrtal ljubljanski pomožni škof in vnovič dodal besede papeža Frančiška.
Kot dobri samarijani
»Vaše poslanstvo zdravnikov vas vsak dan postavlja v stik z mnogimi oblikami trpljenja. Spodbujam vas, da sprejmete odgovornost kot dobri samarijani, na poseben način poskrbite za ostarele, bolje in prizadete. Zvestoba evangeliju življenja in spoštovanju življenja kot Božjega daru včasih zahteva pogumne izbire, ki gredo proti toku in ki lahko privedejo tudi do ugovora vesti,« je škof Jamnik citiral Frančiškove besede.