O obnovi Milavčevih orgel v ljubljanski stolnici v različnih etapah se govori že vsaj 30 let. 5. maja 2021 so spet obudili pogovore o njeni obnovi. S tem namenom so opravili podrobnejši ogled in izdelali dokumentacijo o njenih posebnostih. Komisija je ugotovila, da je stanje resno in da je potrebna premišljena obnova. Projekt obnove bodo javnosti natančneje predstavili v torek, 22. oktobra.
Pri obnovi je ključno upoštevanje številnih vidikov varovanja kulturne dediščine. »Zgodovinski instrument je treba zaščititi pred morebitnimi nestrokovnimi posegi in manj skrbnim popravljanjem. Namen dokumentiranja je tako tudi pomoč pri oblikovanju strokovnega programa varovanja in vzdrževanja instrumentov nasploh,« je za spletno Družino poudaril Luka Posavec, član Komisije za obnovo Milavčevih orgel, katere predsednik je stolni organist Gregor Klančič, regens chori. Člani komisije so poleg njiju še stolni župnik Roman Starc, Brane Košir, Tomaž Sevšek Šramel, Aleš Razpotnik in Dalibor Miklavčič.
Gre za zahteven projekt, ki poleg premišljenih odločitev terja izredno skrben pristop. Zato je pomembno ozaveščanje o pomenu tega projekta in s tem iskanje javne podpore. Vsak od nas je povabljen, da po svojih močeh prispeva k temu, da bo po zaključku obnove instrument zablestel s svojo bogato zvočno paleto. Projekt obnove stolnih orgel, ki bo po ocenah trajal tri leta, bo obenem pot odkrivanja pomena lastne orgelske kulture. Velikokrat nam ostanki preteklosti povedo več kot novogradnja. Milavčeve orgle v ljubljanski stolnici so zvočno-tehnični biser slovenske pozne romantike, ki ga je zob časa že dodobra načel. Primerna obnova bo za vse nas, pa tudi za širši evropski prostor, pomenila veliko pridobitev.
Projekt obnove slovesno odpirajo z mednarodnim orgelskim festivalom, na katerem bodo nastopili ugledni domači kot tuji izvajalci. Koncerti in dogodki se bodo začeli v nedeljo, 20. oktobra, zaključil pa v četrtek, 24. oktobra.
Več preberite na spletni strani Družine.