Pozdrav škofa Štumpfa ob sprejemu Kleklovih posmrtnih delov telesa v Črenšovcih

12.10.2024 Črenšovci Škofija Murska Sobota
Foto: Karlo Smodiš Foto: Karlo Smodiš

Kleklovo leto, ki ga v letu 2024 obhajajo v Škofiji Murska Sobota in Občini Črenšovci, so v Črenšovcih sinoči obeležili s slavnostno akademijo ob 150. obletnici rojstva Jožefa Klekla st. z naslovom »Vračanja in vrnitev«. Na slavnostni akademiji so zbrane nagovorili županja Občine Črenšovci Vera Markoja, soboški škof dr. Peter Štumpf in slavnostni govornik Jožef Horvat, poslanec Državnega zbora Republike Slovenije in član Kleklovega odbora. Nagovor škofa Petra Štumpfa objavljamo v celoti.


 

Danes popravljamo našo zgodovino

Hvaležno vas pozdravljam v župnijski cerkvi Povišanja Svetega Križa v Črenšovcih spoštovani gospod Predsednik Državnega sveta Republike Slovenije g. Marko Lotrič. Hvala, da ste prišli in nas nagovorili o Jožefu Kleklu, njegovem delu in pomenu. Vaša navzočnost in nagovor veliko pomenita, saj se tako Država Republike Slovenije  Kleklu  zahvaljuje za vse, kar je bil in kar je delal. Vidni izraz tega je tudi prenos njegovih posmrtnih delov telesa iz Murske Sobote, ki ga je nadvse dostojanstveno opravila Garda slovenske vojske v spremstvu škofa nekaterih duhovnikov, našega državnega poslanca g. Jožeta Horvata, predstavnikov vojske, policije, gasilcev in civilne zaščite. 

Hvala načelniku Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovniku g. Robertu Glavašu, vojaškemu vikarju g. Mateju Jakopiču, načrtovalcu in koordinatorju prenosa posmrtnih delov telesa Jožefa Klekla, g. Dušanu Utroši, vodji sektorja uniformirane policije Policijske uprave Murska Sobota g. Borutu Kocetu, protokolu Republike Slovenije, vojski, policiji in gasilcem, civilni zaščiti, pevcem in glasbenikom, redarjem in drugim pomočnikom, da smo lahko na najvišji ravni organizirali in opravili ta prenos.  

Hvaležno pozdravljam tudi vas, spoštovanja županja občine Črenšovci, gospa Vera Markoja. Hvala za vašo veliko skrb, pozornost in delo, kakor tudi vsem občanom in občankam, da smo lahko danes doživeli ta zgodovinski dan. Črenšovci so že dolgo Kleklovi, danes pa znova postajajo kraj njegovega domovanja. 

Hvaležno pozdravljam tudi tebe črenšovski župnik g. Zoran Car in vaju predsednik in podpredsednica Kleklove fundacije, prof. dr. Andrej Hozjan in prof. Andreja Sever. Skupaj z župljani in člani fundacije ste pripravili čudovite dogodke o Kleklu in mu namenili sveti kraj počitka v tej cerkvi Povišanja Svetega Križa. Molimo in prosim Boga, da bi ta kraj postal tudi milostni za vse nas v naših potrebah. 

Hvaležno pozdravljam tudi vas generalni vikar g. Lojze Kozar, vikar za narodnosti, ljutomerski dekan msgr. Franc Režonja, lendavski dekan Boris Kučko, soboški dekan Ivan Kranjec, prodekani, duhovniki, redovniki in redovnice, ki ste danes prišli v Črenšovce, da bi molili in prepevali bogoslužne pesmi z veroučenci, birmanci, mladimi, njihovimi starši in predstavniki župnij za Kleklovo blagodejno večnost.

Hvaležno vas pozdravljam, -  župan mestne občine Murska Sobota g. Damjan Anželj, ki ste Kleklu izkazali čast ob njegovem slovesu iz soboške stolnice; župani ter županje iz drugih pomurskih občin, poslanci v državnem zboru in svetniki v državnem svetu, občinski svetniki, družbeni in kulturni delavci. Prišli ste, da počastite osebnost duhovnika in narodnega buditelja Jožefa Klekla, kar pomeni, da ga danes v Črenšovcih sprejema tudi širša družbena skupnost v Pomurju. 

Hvaležno pozdravljam Kleklove sorodnike in vse druge prisotne. Globoko spoštovanje do Klekla in njegovega dela vas je nagovorilo, da ga sprejmete v tej cerkvi, zanj molite pri tem bogoslužju in se ob njegovi krsti tudi nekoliko ustavite, da se z njim srečate v srcu ob premišljevanju o naših velikih dednih časteh.    

Danes ne delamo zgodovine, ampak zgodovino popravljamo. Iz Murske Sobote smo v Črenšovce vrnili posmrtne dele telesa moža, ki je na začetku prejšnjega stoletja s sodelavci sestavljal in oblikoval versko in slovensko narodnostno podobo Prekmurja. To je delal skoraj štirideset let tukaj v Črenšovcih s svojim časopisjem in z drugimi aktivnostmi. 

Zaradi številnih dolžnosti in tudi preganjanj je večkrat zapuščal Črenšovce, vendar se je vračal. Kmalu po drugi svetovni vojni pa so ga nasprotniki dokončno izgnali. Zaprli so mu dom in mu onemogočili, da bi ostal.  Nastanil se je v soboškem Martinišču. Tam ni bil dolgo. Utrujen od številnih poti in izgnanstev, pretrpljen v mnogih krivicah in izgoren za svoje ljudstvo, je v predzadnjem majskem dnevu leta 1948 odšel v hišo Očeta vseh narodov. Njegovo mrtvo telo so položili k počitku na soboškem pokopališču. Potem se ga ni več omenjalo. V javnosti je bil zamolčan. O njem se ni smelo govoriti. 

S prleškima velikanoma, dr. Matijem Slavičem in dr. Franom Kovačičem ter s prekmurskima gorečnikoma -  Ivanom Jeričem, Jožefo Godino in mnogimi drugimi, je garal za združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, ki je pristala v Kraljevini SHS, pozneje v Jugoslaviji. Ta pa ga je v novi preobleki totalitarnega enoumja povsem zavrgla in zapečatila v pozabo. Živel je samo še v spominih starejših. Pa tudi ti spomini so bledeli in počasi ugasnili z njihovimi odhodi v večnost. 

Simpozij v Rimu leta 1993, tri doktorske disertacije, ena o Ivanocyju in dve o Kleklu, nekateri strokovni sestavki in javne prireditve pomenijo pričetek njegovega obujanja. 

Ta spoznanja so bila osnova za uvedbo praznika Združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, ki ga obhajamo 17. avgusta.  

Sedanja pomenljiva in številna verska, kulturna, pevska, medijska, vzgojna, znanstvena in druga dogajanja v črenšovski župniji in občini ter drugod po soboški škofiji nam v tem letu sporočajo, da Klekl ni mogel brez ljudi, in tudi mi ne moremo brez njega. 

V osnovnih šolah v Črenšovcih in na Dolnji Bistrici so ga učenci lahko srečali pri učnih urah. Posvet o njem prejšnjo soboto nam je na novo odkril procese, ki jih je sprožil in še vedno oblikujejo našo versko in družbeno zavest ter gradijo prijateljske mostove med narodnostmi. Končno nam je slavnostna akademija v dvorani črenšovske osnovne šole včeraj (v petek) naznanila: Klekl prihaja v svoje ljubljene Črenšovce in ne bo več odšel.  

V črenšovski župnijski cerkvi je desetletja vsak dan ure in ure molil - zase, za duhovnike, redovnike in redovnice, za misijonarje, za družine, mlade in za vse ljudstvo. Tukaj je vsakodnevno srečeval svojega Boga pod podobo kruha v tabernaklju, ki mu je zaupal vse, kar je nosil v globinah srca. Vidna sled njegove povezanosti z Bogom so tudi oltarji in podobe svetnikov, ki jih je namestil v tej cerkvi.  

Spoštovani in nam nadvse dragi gospod Jožef Klekl. Dobrodošli med nami. Zelo smo vas veseli. Pomenite nam velik milostni dar od Boga. Hvala, da ste se vrnili. Najbrž je bilo počitka v Božjem Srcu že veliko. 

Sedaj vas prosimo, da v nebesih bedite nad nami in pri Bogu prosite in posredujete za nas. 

Hvala.