Od 7. do 9. maja je na obisku v Rimu njegova svetost Karekin II., vrhovni patriarh in katolikos vseh Armencev. V avdienco ga je danes skupaj z delegacijo, ki ga spremlja, sprejel papež Frančišek. Preden sta se skupaj zaustavila v molitvi, je papež najprej zatrdil, da je »posebna milost srečati se v bližini groba apostola Petra« in si podeliti »trenutek bratstva in molitve«.
Vezi med Armensko apostolsko Cerkvijo in rimsko Cerkvijo so se v zadnjih letih utrdile, tudi zahvaljujoč potovanju papeža Janeza Pavla II. v Armenijo leta 2001 in prisotnosti njegove svetosti Karekina II. v Vatikanu ob različnih priložnostih, med katerimi je bil uradni obisk pri papežu Benediktu XVI. leta 2008. Vse to so dogodki, ki ostajajo vtisnjeni v našem spominu, je dejal papež Frančišek. Posebej je spomnil še na enega, zelo pomenljivega. Ta se je zgodil v kontekstu jubilejnega leta 2000, in sicer gre za spominsko slavje, posvečeno pričevalcem za vero iz 20. stoletja. Število Kristusovih učencev, katerih kri je bila prelita v tragičnih zgodbah preteklega stoletja, je nedvomno višje od števila mučencev iz prvih stoletij. V tem martirologiju (seznamu mučencev) imajo sinovi armenskega naroda »častno mesto«. Skrivnost križa, upodobljena na čudovitih kamnitih križih, ki krasijo Armenijo, so nešteti Armenci živeli kot »neposredno soudeleženost pri kelihu pasijona«: »Njihovo pričevanje, tragično in obenem vzvišeno, ne sme biti pozabljeno.«
Trpljenje, ki so ga prenašali kristjani v zadnjih desetletjih, je po besedah papeža Frančiška na edinstven in neprecenljiv način prispevalo k edinosti med Kristusovimi učenci. »Kot je v starodavni Cerkvi kri mučencev postala seme novih kristjanov, tako je v naših dneh kri mnogih kristjanov postala seme edinosti. Ekumenizem trpljenja, ekumenizem mučeništva, ekumenizem krvi je mogočen poziv, da bi hodili po poti sprave med Cerkvami, z odločnostjo in zaupljivim izročanjem delovanju Duha.«
Papež je v nadaljevanju izrazil hvaležnost katolikosu vseh Armencev za njegovo podporo ekumenskega dialoga. »Z zaupanjem tecimo v tekmi, ki nas čaka, ko nas podpira tako veliko število pričevalcev (Heb 12,1), in prosimo Očeta za tisto edinost, za katero ga je Jezus Kristus sam prosil med zadnjo večerjo (Jn 17,21).« Molimo tudi eni za druge, je še dodal papež Frančišek: »Da bi nas Sveti Duh lahko razsvetlil in nas vodil naproti tako zelo želenemu dnevu, ko si bomo lahko delili evharistično mizo.«
Besedilo je s spletne strani Radia Vatikan.