»Danes nam Bog pravi, da mu pripadamo. On nas je naredil, smo njegova družina in za nas bo On vedno navzoč.« Tako je papež Frančišek začel razlago Božje besede med homilijo, ko je dopoldne daroval sveto mašo na kampusu univerze v Nairobiju.
Obljuba blagoslova: Zdravje družbe je vedno odvisno od zdravja družin
V knjigi preroka Izaija beremo besede o izvoljenosti in obljubi blagoslova (Iz 44,1-8). Vemo, da se je ta obljuba izpolnila z razlitjem Svetega Duha na binkošti. Vidimo pa tudi, da se uresničuje povsod, kjer je oznanjan evangelij in nova ljudstva postanejo člani Božje družine, Cerkve. »Izaijeva prerokba nas vabi, da bi pogledali na naše družine in se zavedli, kako pomembne so v Božjem načrtu.« Družba v Keniji je blagoslovljena s trdnim družinskim življenjem, globokim spoštovanjem modrosti starejših in ljubeznijo do otrok. »Zdravje katerekoli družbe je vedno odvisno od zdravja družin.«
Vera v Božjo Besedo nas kliče, da bi družine podprli v njihovem poslanstvu znotraj družbe. Da bi otroke sprejeli kot blagoslov za naš svet. In da bi branili dostojanstvo vsakega moškega in vsake ženske, kajti vsi smo bratje in sestre ene človeške družine. V poslušnosti Božji Besedi smo poklicani tudi upreti se vsemu, kar je naklonjeno nadutosti v ljudeh, kar rani ali zaničuje ženske, ne skrbi za starejše in ogroža življenje nedolžnih še nerojenih otrok. Poklicani smo spoštovati, se medsebojno hrabriti in dosegati tiste, ki so v stiski. »Krščanske družine imajo to posebno poslanstvo: izžarevati Božjo ljubezen in razlivati poživljajočo vodo njegovega Duha. To je zlasti pomembno danes, saj smo priče širjenju novih puščav, ki jih ustvarja kultura sebičnosti in brezbrižnosti do drugih.«
Poziv mladim: Zavrzite vse, kar vodi v predsodke in diskriminacijo
V nadaljevanju se je papež obrnil posebej na mlade in jih pozval: »Velike vrednote afriške tradicije, modrost in resnica Božje Besede ter velikodušen idealizem vaše mladosti naj vas vodijo v zavzetosti za oblikovanje družbe, ki bo vedno bolj pravična, vključujoča in spoštljiva do človekovega dostojanstva. Zmeraj naj vam bodo pri srcu potrebe ubogih; zavrzite vse, kar vodi v predsodke in diskriminacijo, kajti te stvari – kot vemo – niso od Boga.«
Skala, na kateri smo poklicani graditi, je Bog
Vsi dobro poznamo Jezusovo priliko o možu, ki je svojo hišo namesto na skali zgradil na pesku. Skala, na kateri smo poklicani graditi, je Bog. Vstali Jezus v evangeljskem odlomku zatrjuje: »Dana mi je vsa oblast v nebesih in na zemlji« (Mt 28,18). S temi besedami nam pove, da je On, Božji Sin, skala. Edini Zveličar človeštva želi moške in ženske vseh časov in vseh krajev pritegniti k sebi, tako da bi jih lahko pripeljal k Očetu. Zato hoče, da bi svoje življenje vsi zgradili na trdnem temelju njegove besede.
Naloga, ki jo Gospod daje vsakomur med nami
»To je naloga, ki jo Gospod daje vsakomur med nami. Naproša nas, da bi bili misijonarski učenci, moški in ženske, ki izžarevajo resnico, lepoto in moč evangelija, ki spreminja življenje. Moški in ženske, ki bi bili kanali Božje milosti, ki bi dopuščali njegovemu usmiljenju, dobrohotnosti in resnici, da postanejo elementi gradnje hiše, ki ostane trdna. Hiše, ki bi bila ognjišče, kjer bi bratje in sestre končno živeli v harmoniji in medsebojnem spoštovanju, v poslušnosti volji pravega Boga, ki nam je v Jezusu pokazal pot naproti tisti svobodi in tistemu miru, po katerih hrepenijo vsa srca.«
Homilijo je sveti oče zaključil z besedami: »'Stojte trdno v veri! Ne bojte se!' Kajti pripadate Gospodu. Bog naj vas blagoslovi (Mungu awabariki)! Bog naj blagoslovi Kenijo (Mungu abariki Kenya)!«
Vir: Radio Vatikan.