S papežem Frančiškom se je danes, 6. decembra, sestala delegacija palestinskih verskih predstavnikov. V Vatikan so prišli na pogovore s Papeškim svetom za medverski dialog o oblikovanju delovne skupine za dialog med dikasterijem in Palestinsko komisijo za medverski dialog.
Kot je izpostavil papež, vzpostavljanje »mostov dialoga s skupnostmi, osebami in organizacijami« za Cerkev vedno predstavlja veselje, zagotovo pa je posebno veselje, ko se to počne s palestinskimi verskimi predstavniki. »Sveta dežela je za nas kristjane najpomembnejša dežela dialoga med Bogom in človeštvom,« je zatrdil. Spomnil je na pogovor med angelom Gabrielom in Devico Marijo, kar omenja tudi Koran. Pogovor se zatem na poseben način nadaljuje med Jezusom in njegovim ljudstvom, ki predstavlja vse človeštvo. Jezus je namreč Božja beseda in njegovo govorjenje moškim in ženskam je »dialog Boga s človeštvom«.
Dialog se vzpostavlja na vseh ravneh: s samim sabo, preko premišljevanja in molitve, v družini, znotraj verske skupnosti, med različnimi verskimi skupnostmi in tudi s civilno družbo. »Njegov primarni pogoj je vzajemno spoštovanje in istočasno usmerjenost v utrjevanje tega spoštovanja vse do priznanja pravic vsem osebam, kjer koli se že nahajajo,« je dejal papež. Iz dialoga namreč izvira večje medsebojno poznavanje, večje medsebojno spoštovanje in sodelovanje za doseganje skupnega dobrega in za učinkovito delovanje v odnosu do oseb v stiski.
Frančišek je izrazil željo, da bi posveti med dikasterijem in palestinskimi predstavniki vodili v oblikovanje prostora, kjer bi se gojil iskren dialog v korist vseh sestavnih delov palestinske družbe, predvsem krščanskega, upoštevajoč njegovo majhno številčnost in izzive, s katerimi se mora spoprijemati, še posebej kar se tiče izseljevanja. »Zavedam se pozornosti, ki jo oblast palestinske države, še posebej predsednik Mahmoud Abbas, posveča krščanski skupnosti, ko ji priznava njeno mesto in njeno vlogo v palestinski družbi,« je še dejal Frančišek.