Odgovori na novinarska vprašanja glede cerkvenega zvonjenja

8.11.2019

TV Slovenija - TV Tednik

Pozdravljeni!
Za oddajo TV Tednik pripravljam prispevek glede cerkvenega zvonjenja. Zanima me, ali je SŠK Cerkvam in župnikom podala kakšna navodila glede zvonjenja, kdaj in kako glasno. Kakšno je vaše stališče do tistih, ki jih zvonjenje moti. 

Hvala!
Lep dan


Spoštovani,
zahvaljujemo se vam za vaše vprašanje in vam pošiljamo odgovore.

V Katoliški Cerkvi so slovenski škofje leta 2013 sprejeli Smernice za zvonjenje, ki urejujejo področje zvonjenja in pritrkavanja. V njem je zapisano, da je zvonjenje del verske svobode in del slovenske kulturne tradicije. V smernicah je prav tako zapisano, da naj se ne zvoni v času nočnega počitka med 22h in 6h. Obenem pa naj župniki glede zvonjenja vzpostavijo primeren dialog s širšo družbo in iščejo primerno rešitev glede časa in dolžine zvonjenja. Omenjene smernice ne govorijo o glasnosti zvonjenja, saj zvonov ni mogoče neposredno utišati. Glede tistih, ki jih zvonjenje moti, vabimo da na ravni župnije oz. škofije vzpostavijo dialog z odgovorno osebo, obenem pa naj upoštevajo, da na tem področju v Sloveniji veljata evropska Direktiva 2002/49/ES, ki zvonjenja ne uvršča med hrup ter odločba Ustavnega sodišča RS z dne 15. aprila 2010 (U-I-92/07), po kateri je zvonjenje v skladu z Ustavo. Omenjeno sodišče je odločilo, da »sama po sebi vidna ali zvočna zaznava verskih obeležij (npr. pogled na cerkev ali mošejo, na versko procesijo, na vernika v verskih oblačilih, petje muezina ali zvok cerkvenih zvonov) ne more pomeniti prisilne konfrontacije z vero, pred katero mora država obvarovati posameznika.«

Na SŠK si prizadevamo, da zvonjenje še naprej ostane del lepe krščanske in slovenske tradicije in da morebitne nesporazume odgovorne osebe rešijo na miren in konstruktiven način.

Dodatne informacije najdete na:

 

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK

Slovenska škofovska konferenca