Župnija Sv. Petra pri Mariboru - Malečnik, promotor verskega turizma, med prejemniki visokih priznanj s področja turizma

18.11.2024 Maribor Škofija Maribor, Romanje
Foto: arhiv župnije Malečnik Foto: arhiv župnije Malečnik

Župnija Sv. Petra pri Mariboru - Malečnik, je med prejemniki visokih priznanj s področja turizma.

Na dnevih slovenskega turizma v Laškem, 18. 11. 2024, je Turistična zveza Slovenije (TZS) podelila priznanja iz natečaja Moja dežela - znak gostoljubnosti 2024. V kategoriji izletniških točk se je v močni konkurenci med finaliste prebila tudi Župnija Sv. Petra pri Maribotu Malečnik in prejel bronasti znak gostoljubnosti za ohranjanje sakralne dediščine in vnašanje novih vsebin. V zadnjih štirih letih so v Malečniku obnovili fasado na baročni cerkvi Sv. Petra, prenovili Glaserjevo ploščad, ki služi številnim prireditvam na prostem, odprli Glaserjev salon z galerijo umetniških del, prenovili katakombe, na novo odprli župnijsko knjižnico Jurija Borešiča s številnimi raritetami, v župnišču je začelo obratovati prenočišče za goste, znamenita Marijina cerkev na Gorci pa je bila pridružena papeški baziliki Marije Velike v Rimu. Nagrado so prevzeli odlični promotorji verskega turizma v Malečniku, čestitala pa jim je tudi predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar, častna pokroviteljica dogodka.

Verski turizem je pomemben iz več vidikov, tako za verske skupnosti kot za širši družbeni in ekonomski kontekst. Vpliva na:

  • Ohranjanje tradicij: Verski turizem omogoča ohranjanje in širjenje verskih tradicij. Obisk verskih krajev, kot so cerkve, svetišča, mošeje ali templji, je za mnoge vernike pomemben del njihove verske prakse. To lahko vključuje romanja, obrede ali meditacijo na svetih mestih, ki so za njih polna duhovnega pomena.
  • Povezovanje z vero: Verski turizem lahko pomaga vernikom okrepiti njihovo duhovno povezanost s svojo vero in tradicijo. Ko obiskujejo kraje, ki so pomembni za njihovo religijo, čutijo globoko povezanost z vero in zgodovino.
  • Solidarnost in skupnost: V mnogih primerih verski turizem povezuje vernike z drugimi iz različnih krajev in držav, kar ustvarja občutek globalne verske skupnosti. To je lahko pomembno za medverski dialog in razumevanje.

Zbrane na dogodku v Laškem je nagovoril predsednik TZS, Dominik S. Černjak, ki je dejal, da smo v preteklih letih "na srečo ugotovili, da so slovenski kraji vsi po vrsti urejeni, zato smo se letos še bolj osredotočili na turistično ponudbo in gostoljubnost. V Sloveniji izstopamo po dveh zelo pomembnih vrednotah: 5* naravi in 5* ljudeh. Pri petzvezdični naravi stremimo k temu, da bi iz trajnostne in zelene destinacije postali zdravilna destinacija, pri petzvezdičnih ljudeh pa smo iskali pristno slovensko gostoljubnost. Naša glavna ugotovitev je, da je slovenska gostoljubnost pestra, tako kot je pestra naša dežela z vso kulturo in raznolikostjo,« je prenovljeni izbor pospremil Dominik S. Černjak, predsednik Turistične zveze Slovenije." 

Predsednica republike je v nagovoru dejala, da je dogodek v Laškem "eno najpomembnejših srečanj slovenskega turizma, turističnih društev, številnih prostovoljcev v turizmu in lokalnih skupnosti. Vi ste ključni za uspešno sliko slovenskega turizma - in kot kažejo statistike, svoje delo opravljate več kot odlično," je poudarila.