Nadškof Cvikl: Ta zahvalna daritev naj v nas utrdi vero v varstvo angelov varuhov in priprošnjo bl. A.M. Slomška

V sredo, 9. 10., je nadškof Alojzij Cvikl v prostorih Zavoda A. M. Slomška obhajal sveto mašo, pri kateri so se navzoči Bogu zahvalili za to, da se v hudi nesreči, ki je doletela Zavod ob vdoru strehe na Športni dvorani, ni nikomur nič zgodilo. Na Zavodu so se posebej razveselili, ker jim je v teh težkih časih nadškof Cvikl podaril relikvije bl. Slomška, njihovega zavetnika.  Nagovor nadškofa Cvikla objavljamo v celoti.


 

Evangeliji velikokrat poročajo o tem, kako se je Jezus rad umikal na samotne kraje, da je molil. 

Brez dvoma je, da so učenci bili prevzeti ob Jezusovi molitvi. Zato je današnja prošnja razumljiva: »Gospod, nauči nas moliti, kakor je tudi Janez naučil svoje učence!« 

Z drugo besedo, učenci prosijo Jezusa naj jih nauči moliti tako, kot on moli.

Janez Krstnik in drugi preroki so svoje učenci naučili metodo, kako moliti.

-----Pri Jezusu ni učence prevzelo samo to, da se je umikal na samotne  kraje, bolj jih je nagovoril način, to je bilo zaupanje,  domačnost in iskrenost pri sami molitvi.

Bistvo molitve ni v tehniki ampak da molimo tako, kot je molil Jezus, da skupaj z njim Boga nagovarjamo za Očeta.

Jezus je učencem dejal, da kadar molijo naj rečejo Bogu, »oče«, še bolj ljubkovalno »očka«. Njega, ki je vse ustvaril, Njega v katerem ima svoj izvor, lahko kličemo oče. To pomeni, da Bog ni nekje oddaljeni in nedosegljivi, je oče vseh in vsak se lahko k njemu obrne direktno brez posrednikov.

Čeprav je Stvarnik, Neskončen in Sveti, je v prvi vrsti Oče.

Včeraj smo me birmanci vprašali: »Če se lahko z Bogom pogovarjamo, kako nam govori, na kak način?

Po stvareh, po dogodkih, po ljudeh, po navdihih…---

V molitvi nas Jezus na eni strani navaja na zaupanje in domačnost, ki veje med očetom in sinom, na drugi strani pa nam razodeva usmiljenje in dobroto Boga do vsakega od nas.

Jezus želi učence pripeljati k tisti domačnosti, ki je bila na začetku, preden je vdrl greh na svet. 

V molitvi je zelo pomembno zaupanje, spontanost in domačnost.

Pri molitvi ni glaven kraj, ne besede, ampak srce, naša notranjost, naše prijateljstvo z Bogom.

Jezus želi poudariti odprtost in pripravljenost Očeta, da pride naproti naši molitvi.

Neučinkovitost molitve ni odvisna od Boga Očeta, ampak od naše skromne vere in zaupanja.

Bog se ozira na zaupno in iskreno molitev, ki je pogovor, ki je izročanje mene in mojih težav in predanost v Božje roke!

Dobra molitev se vedno dotika zadev s katerimi se srečujemo. Lahko jih poskušamo rešiti sami, lahko pomoč iščemo pri Bogu v zaupanju, kot ga ima otrok do očeta.

Šele, ko imamo izkustvo, da smo v naročju Boga in v tem naročju smo varni, potem ni težko izpolnjevati njegovo voljo tudi takrat, ko pridejo preizkušnje in težave.

Prosimo za zaupnost pri molitvi, kajti če jo bomo imeli, potem bomo tudi mi doživljali Boga, kot dobrega in usmiljenega in se mu bližali v molitvi!

Ta današnja zahvalna daritev naj v nas utrdi vero v varstvo angelov varuhov in priprošnjo vašega zavetnika, bl. A.M. Slomška, od danes naprej boste v vašem Zavodu AMS imeli tudi njegove relikvije, naj to poglablja češčenje in zaupanje v njegovo pomoč in varstvo.

Amen.