Škof Anton Martin Slomšek (1800-1862) se je v cerkveno in slovensko nacionalno zgodovino zapisal predvsem zaradi preoblikovanja škofijskih meja in prenosa sedeža lavantinske/mariborske škofije v Maribor, verske in duhovne prenove škofije, skrbi za slovenski jezik ter raznolike kulturne, literarne, izobraževalne in socialne dejavnosti.
Slomšek je veliko pisal in ustvarjal: pesmi, zgodbe, basni, življenjepise pomembnih mož, hagiografije, vzgojne knjige, pridižna dela, razne učbenike itd. Med njegova najpomembnejša dela šteje Blaže in Nežica v nedeljski šoli, prvi učbenik za nedeljske šole v slovenskem jeziku. Izdajal je letopis Drobtinice, na njegovo pobudo pa je bila ustanovljena Mohorjeva družba.
Ob 200-letnici duhovniškega posvečenja škofa Slomška, 165-letnici prenosa sedeža lavantinske škofije v Maribor in 25-letnici Slomškove beatifikacije vas Nadškofija Maribor in Mestna občina Maribor vabita na spominski večer, ki bo v četrtek, 5. septembra 2024.
Program, ki je podrobneje predstavljen v priloženem vabilu, se bo začel ob 17.00 z odprtjem razstave Vse za Božjo slavo, zveličanje duš in prenovo škofije v avli pred Slomškovo dvorano na Slomškovem trgu 20.
Ob 18.00 bo strokovni posvet v Slomškovi dvorani, sodelovanjem odličnih poznavalcev življenja, dela in svetosti blaženega Antona Martina Slomška. Ob 19.00 bo sveta maša v Mariborski stolnici.
Vabljeni k skupnemu obhajanju spomina na velikana slovenske kulture, besede in vere.