Koprski škof dr. Jurij Bizjak je v soboto, 9 novembra 2024 ob 11. uri, v prostorih škofijskega ordinariata Koper podelil škofijska odlikovanja – medalje sv. Hieronima. Medalja svetega Hieronima, glavnega zavetnika Škofije Koper, je največje odlikovanje, ki ga Škofija Koper podeljuje.
Nagovor škofa Bizjaka
Dragi vsi navzoči, dragi prejemniki nedalje svetega Hieronima. Na raznih srečanjih po župnijah, ki se nanašajo zlasti na gospodarska vprašanja, me župljani pogosto vprašajo, ali bo tudi škofija kaj prispevala za razna popravila in izboljšave, ki jih imajo v načrtu. Moj odgovor je vedno enak: Najprej jih vprašam, ali imajo že kaj zbranega. In ko mi potrdijo, da nekaj imajo, jim običajno rečem: Čuvajte skrbno, kar imate, kajti škofija ne samo, da vam ne bo nič prispevala, ampak vam bo pobrala še tisto, kar imate! To vedno rad povem, ker vem, da škofija od svojih župnikov in vernikov stalno nekaj terja in pobira in zato slovi po svoji strogosti in zahtevnosti.
Po drugi strani pa se tudi škofija seveda dobro zaveda, da sama brez predanih župnikov in zvestih vernikov ne more narediti nič. Zato ima stalno pripravljene različne vrste zahval in nagrad, ki jih še nikoli ni zmanjkalo. Po vzoru župnika, ki je škofu Janezu ob slovesu izročil kar zajeten dar, in škof, ki je vedel, da je župnik bolj reven, se je branil vzeti ponujeno vsoto. Župnik pa ga je potolažil: Vzemite, vzemite, veste, po naravi sem bolj skop, kadar pa to slabost premagam, padem v drugo skrajnost!
Podobno velja tudi za škofijo, ki sicer stalno goji globoko hvaležnost do vseh svojih župnikov in župljanov, čeprav se bolj poredkoma odloči to svojo hvaležnost tudi pokazati in navzven izraziti. Naj bodo torej tudi današnja odlikovanja, ki jih bodo prejeli bolj vidni in zaslužni predstavniki škofijskih sodelavcev, izraz hvaležnosti, ki jo škofija goji do vseh svojih predstavnikov. Iskreno čestitam in se zahvaljujem.
Utemeljitve nagrad
- Msgr. Bojan Ravbar, župnik
Msgr. Bojan Ravbar je bil dejaven na različnih področjih. Če pustimo ob strani dejstvo, da je trenutno najstarejši župnik v škofij, ki opravlja službo župnika, je oče Bojan, kakor ga poznajo na obali, začel pastoralno delovati v Kopru najprej kot kaplan, pozneje kot stolni župnik. V težkih časih za Cerkev je oral ledino pastorale v hitro rastočem mestu ob morju. Na Markovcu je gradil novo cerkev, v središču mesta obnavljal stolnico. V Piranu je obnovil župnišče in njegov del prilagodil za počitnikovanje invalidov. Po delu v domovini je več let deloval v korist vesoljne Cerkve kot ravnatelj šole za duhovnike pri Firencah. Sedaj »zaslužen pokoj« preživlja v Strunjanu kot dejavni varuh strunjanskega svetišča in voditelj župnije ter gostoljubno sprejema romarje.
- Msgr. Silvester Čuk, urednik
Msgr. Silvester Čuk je z razliko s prejšnjim odlikovancem človek, ki je »kopal en vodnjak«. Vse svoje življenje je posvetil oznanjevanju evangelija s pisano besede. Že v bogoslovju je sodeloval pri raznih izdajah, kolikor jih je takrat sploh lahko izhajalo. Kot kaplan v Postojni je sodeloval pri rojevanju takrat farnega Ognjišče, pozneje pa po prometni nesreči, pristal na uredništvu revije Ognjišče, kjer tudi sedaj, ko je v pokoju, še vedno dejavno sodeluje. Dolga leta je vse, kar je izšlo pri Ognjišče od knjig do člankov v reviji, šlo skozi njegove roke. Poleg tega je sam napisal množico člankov. Nekaj jih je zbral tudi v knjigah. Priznanje Silvestru Čuku je lep uvod v praznovanje 60-letnice revije Ognjišče.
- Prelat Rafko Valenčič, profesor
Tudi prelat Rafko Valenčič je deloval na več področjih. Pastoralno se je začel brusiti na slovenski obali. Po študiju je postal profesor na teološki fakulteti, obenem pa nekaj časa tudi vzgojitelj v bogoslovnem semenišču. Koncil, katerega zasedanja je kot študent v Rimu ujel »za rep«, je pozneje kot profesor udejanjal v praksi in k temu vzgajal rodove študentov. Opravljal je tudi službo dekana Teološke fakultete. Poleg tega je vodil študentske veroučne skupine, zanje v počitnicah vodil duhovne vaje. Prav tako je več let skrbel za formacijo mladih duhovnikov v koprski škofiji. Dejaven je bil tudi na področju verskega tiska. Urejal je zbirko Cerkveni dokumenti, ter revijo Oznanjevalec ter druge publikacije in pisal vanje.
- Ivan Albreht, duhovni pomočnik
Ivan Albreht je svoje življenje posvetil pastoralni dejavnosti, Malemu semenišču ter škofijski gimnaziji, najprej notranji v semenišču, pozneje pa, ko je postala odprta za javnost. Bil je prefekt v malem semenišču in profesor. Kot sam pravi, da je edini profesor, ki je poučeval hkrati samoupravljanje s temelji marksizma in verouk. Svoje strokovno znanje s področja psihologije in sociologije je uspešno uporabljal pri delu na župnijah ter tudi na škofijski ravni. Kot član družine, katere oče je bil žrtev povojnega revolucionarnega nasilja, je raziskoval življenje in delo primorskega ne kanoniziranega mučenca Filipa Terčelja. O njem je napisal temeljito delo. Prav tako je napisal več knjig, ki opisujejo zgodovino župnij, v katerih je deloval. Poleg pastoralnega dela sedaj opravlja služno eksorcista v koprski škofiji.
- Janko Kosmač, misijonar in Msgr. Ivan Bajec, župnik
Življenje odlikovancev Janka Kosmača in msgr. Ivana Bajca zaznamuje delo v misijonih in sedaj pastoralno delo v koprski škofiji. Nemogoče je z nekaj besedami opisati veliko delo, ki sta ga opravila kot misijonarja. Kako strniti v nekaj stavkov dolge in nevarne poti po misijonih, kako opisati ustanavljanje novih župnij, gradnjo novih občestev in zidanje novih cerkva? Kako iskanje novih načinov, kako nagovoriti afriškega človeka, da bo postal polnokrvni kristjan? Koprska škofija jima je hvaležna, da svoj zaslužen pokoj preživljata dejavno vključena v pastoralno delo.
- člani Škofijskega gospodarskega sveta:
Vinko Jereb, Nikolaj Ličen in Aleksander Lisjak prejmejo medalje sv. Hieronima za svoje dolgoletno in skrbno delo v Škofijskem gospodarskem svetu. Zakonik cerkvenega prava namreč naroča: »V posameznih škofijah naj se ustanovi gospodarski svet …, ki naj ga sestavljajo vsaj trije verniki, ki so res izvedeni v gospodarskih zadevah in tudi v civilnem pravu in se odlikujejo po neoporečnosti’ (Kan 492 § 1). Naj poudarimo, da so »ti trije verniki« svoje delo opravljali poleg svojih službenih, družinskih in drugih obveznosti ter so tako svoj čas, znanje sposobnosti in izkušnje dali na razpolago službi naše škofije. Za to odlično držo zato zaslužijo škofijsko odličje.
- Stolni organist Miran Bordon
Miran Bordon prejme medaljo sv. Hieronima za svoje dolgoletno vestno in predano vodenje stolnega zbora v Kopru in za sodelovanje pri postavitvi novih orgel v koprski stolnici. Za temi skopimi besedami se skrivajo leta in leta vaj in priprav, študija in spodbud, žrtvovanja časa in sposobnosti, da stolni zbor lepša bogoslužja v prvi cerkvi v škofiji.
mag. Božo Rustja