Odgovori na novinarska vprašanja o ničelni toleranci do primerov spolnih zlorab v Katoliški Cerkvi v Sloveniji

3.5.2019

Slovenske novice

Pozdravljeni!
Zadnjič sem si pogledal oddajo na Planet TV, v kateri so obravnavali primer pedofilije v slovenski RKC. Zanima me, kako se slovenska RKC spopada s tem grozečim vprašanjem, ki se na vsake toliko pojavlja in zagotovo povzroča, vsaj zdi se, da Cerkev na Slovenskem kar ne more zadihati povsem s polnimi pljuči? Kakšno je stališče slovenske RKC do pedofilije v lastnih vrstah? Vem, da je bila pred časom ustanovljena ekspertna komisija. Zanima me, ali ta komisija, ki je v skoraj desetih letih obravnavala 12 zlorab, civilna iniciativa Dovolj.je pa v manj kot dveh mesecih, kot je bilo slišati, že 18, opravlja svoje poslanstvo oziroma je na pravi poti? Kaj menite o iniciativi Dovolj.je? In zakaj je bila, če pogledamo samo te številke, tako uspešna? V prej omenjeni oddaji je bil predočen tudi primer domnevne pedofilije, ko je žrtev spolnega nasilja razkrila ime Jožeta Planinška, ki trenutno deluje v Celju. Kako ste se opredelili do tega razkritja, so za omenjenega duhovnika sledile kakšne sankcije, bo prišlo sploh do epiloga, mu je Cerkev stopila v javno v bran, v kolikor je prišlo do natolcevanja in blatenja njegovega dobrega imena?

Hvala za razumevanje in vaš odgovor!


Spoštovani,

zahvaljujemo se vam za vaše vprašanje in vam pošiljamo odgovore.

1) Zanima me, kako se slovenska RKC spopada s tem grozečim vprašanjem, ki se na vsake toliko pojavlja in zagotovo povzroča, vsaj zdi se, da Cerkev na Slovenskem kar ne more zadihati povsem s polnimi pljuči?
Katoliška Cerkev v Sloveniji je na področju obravnave problematike spolnih zlorab ukrepala pravočasno in strokovno. To kaže tudi sam kronološki pregled:

  • 7. marec 2006: Smernice za ravnanje v primeru spolnih zlorab mladoletnih oseb s strani klerikov, članov redovnih skupnosti in drugih cerkvenih delavcev v Cerkvi na Slovenskem;
  • 28. september 2009: pravilnik delovanja Ekspertne skupine za reševanje primerov spolnih zlorab v Cerkvi na Slovenskem;
  • 2012: dopolnitev Smernic iz leta 2006;
  • 2013: Tajništvo SŠK oblikuje posebno spletno stran, kjer so zbrani najpomembnejši dokumenti, odgovori na pogosta vprašanja ter kontakti, kamor se lahko žrtve ali njihovi starši obrnejo po pomoč: https://katoliska-cerkev.si/zascita-otrok-v-cerkvi-na-slovenskem
  • 10. marec 2014: Slovenski škofje sprejmejo novo različico Smernic za ravnanje v primeru zlorab;
  • 16. april 2018: Tajništvo SŠK poda pravno pojasnilo z naslovom Dolžnosti naznanitve spolnih zlorab državnim organom – Domnevna žrtev spolnih zlorab ima pravico do cerkvenega sodnega postopka; 
  • 5. oktober 2018: Navodilo o prepovedi opravljanja verske dejavnosti z eno mladoletno osebo;
  • 8. aprila 2019: je bila v galeriji Družina v Ljubljani predstavitev dokumenta papeža Frančiška z naslovom Sklepni govor na srečanju za zaščito mladoletnih v Cerkvi;
  • 11. aprila 2019, Navodilo o uveljavljanju ničelne stopnje tolerance do spolnih zlorab (spletna povezava: https://katoliska-cerkev.si/media/datoteke/Dokumenti%20in%20publikacije/Navodilo%20o%20uveljavljanju%20nicelne%20stopnje%20tolerance%202019.pdf).

2) Kakšno je stališče slovenske RKC do pedofilije v lastnih vrstah?
Katoliške Cerkve v Sloveniji zastopa ničelno toleranco do vseh vrst spolnih zlorab. To pomeni, da morajo vsi verski uslužbenci državnim organom prijaviti vsak sum ali indic spolne zlorabe.

3) Vem, da je bila pred časom ustanovljena ekspertna komisija. Zanima me, ali ta komisija, ki je v skoraj desetih letih obravnavala 12 zlorab, civilna iniciativa Dovolj.je pa v manj kot dveh mesecih, kot je bilo slišati, že 18, opravlja svoje poslanstvo oziroma je na pravi poti?
Ekspertna skupina deluje kot pomoč žrtvam na pravnem in psihološkem področju ter svetuje škofom pri obravnavanju konkretnih primerov. Je del uradne strukture Cerkve in kot takšna najbrž ne more uživati zaupanja vseh žrtev, ki se v tem primeru lahko obrnejo neposredno na državne organe ali civilno-družbeno pomoč. Veliko primerov, ki jih sedaj obravnavajo civilno-družbene pobude, je že obravnavala Ekspertna skupina.

4) Kaj menite o iniciativi Dovolj.je? In zakaj je bila, če pogledamo samo te številke, tako uspešna?
Vse civilno-družbene iniciative na področju preprečevanja in odkrivanja spolnih zlorab so dobrodošle in koristne, ker si vsi skupaj želimo pomagati žrtvam in ustvarjati okolje, ki ni tolerantno do kakršenkoli oblike spolnih zlorab. O uspešnosti njihovega dela bodo lahko presojali državni organi, zlasti policija in državno tožilstvo, ki bodo povedali, koliko izmed javno razglašenih novih primerov spolnih zlorab je resnično kaznivih dejanj.

5) V prej omenjeni oddaji je bil predočen tudi primer domnevne pedofilije, ko je žrtev spolnega nasilja razkrila ime Jožeta Planinška, ki trenutno deluje v Celju. Kako ste se opredelili do tega razkritja, so za omenjenega duhovnika sledile kakšne sankcije, bo prišlo sploh do epiloga, mu je Cerkev stopila v javno v bran, v kolikor je prišlo do natolcevanja in blatenja njegovega dobrega imena?
Navedena zadeva je bila takoj predana na policijo, ki bo primer raziskala in o tem obvestila državno tožilstvo. Do takrat tudi za g. Planinška velja domneva nedolžnosti in ni prav, da ga moralno obsojamo in omejujemo pri njegovem delu, še preden bi se obtožbe zoper njega izkazale za kakorkoli utemeljene.

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK