Novinarska vprašanja o delovanju Ekspertne skupine za reševanje primerov spolnih zlorab

28.9.2018

Mladina

Pozdravljeni,
pošiljam par vprašanj:
1. Prosil bi za poročila ekspertne skupine za reševanje primerov spolnih zlorab pri SŠK, seveda anonimizirano, da ne bi bile razvidna imena in priimki …
2. Prosil bi tudi za podatke po letih, odkar je začela delovati ekspertna skupina, koliko primerov je obravnavala? Koliko žrtev se je obrnilo na skupino?
3. Zoper koliko cerkvenih predstavnikov (župnikov, duhovnikov …) so te žrtve podale prijave?
4. V koliko primerih je bil izpeljan postopek zoper domnevnega storilca po notranjem cerkvenem pravu, za kakšen postopek je v posameznem primeru šlo in kako je bil postopek zaključen oz kakšne so bile izrečene sankcije?
5. V koliko primerih je prišlo do odločitve, da se poda tudi prijava na policijo?


Spoštovani,
Najlepša hvala za poslana vprašanja. Zaradi varovanja osebnostnih pravic domnevnih žrtev, domnevnih storilcev in z njimi povezanih oseb, ekspertna skupina zbirno poroča o svojem delu oziroma obravnavanih primerih. 

V okviru tovrstnega statističnega povzetka navajamo, da je ekspertna skupina od leta 2009, ko je bila ustanovljena, obravnavala 12 primerov domnevne spolne zlorabe. V vseh primerih so bili domnevni storilci moški kleriškega stanu (duhovniki in diakoni). Domnevne žrtve so bile v petih primerih ženske in v sedmih primerih moški. Domnevno dejanje naj bi bilo v osmih primerih storjeno proti starejšim mladoletnikom (pubertetnikom) in v štirih primerih proti mlajšim mladoletnikom (predpubertetnikom). V vseh evidentiranih primerih so domnevne žrtve osnovnošolska in srednješolska populacija. Štirje primeri so z območja Nadškofije Ljubljana, po dva primera z območja Nadškofije Maribor in škofij Koper ter Novo mesto in po en primer z območja škofij Celje in Murska Sobota. 

Vse domnevne žrtve in njihove svojce ekspertna skupina spodbuja, da domnevni primer spolne zlorabe naznanijo pristojnim državnim organom. V ta namen imajo na voljo ustrezne kontakte in dodatne informacije na podstrani spletne strani z naslovom »Zaščita otrok v Cerkvi na Slovenskem« ( https://katoliska-cerkev.si/zascita-otrok-v-cerkvi-na-slovenskem ). Podrobnejša statistika o tovrstni kriminaliteti je na voljo pri policiji in pravosodnih državnih organih.

Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK