Na Državnem srečanju voditeljev se je zbralo več kot 500 skavtskih voditeljev

5.10.2024 Ljubljana Skavt
Foto: Matic Dolenc Foto: Matic Dolenc

V soboto, 5. oktobra 2024, se je v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu na Državnem srečanju voditeljev zbralo več kot 500 skavtskih voditeljev, kar predstavlja skoraj polovico vseh naših prostovoljcev.

Geslo Državnega srečanja voditeljev je “Ja prosim?”, kar ponazarja odgovor na različne klice v življenju, od prijatelja v stiski, sovoditelja, ki potrebuje pomoč pri načrtovanju skavtskega programa, do poklicanosti v poklicno kariero. Z geslom želimo spodbuditi voditelje, da se ne bojijo odzvati na te klice in s tem poudariti pomen prostovoljstva kot eno  temeljnih skavtskih vrednot, ki jo živimo in spodbujamo na vsakem koraku.

Srečanje je za skavtske voditelje priložnost, da se opremijo z novimi znanji pred začetkom skavtskega leta, se seznanijo z aktualnimi smernicami na področju vzgoje in se srečajo s svojimi skavtskimi prijatelji iz cele Slovenije ter si podelijo dobre prakse.

V dopoldanskem delu dogodka so potekale delavnice iz različnih področij, ki so jih pripravili strokovnjaki. Udeleženci so se pogovarjali o samopodobi, asertivni komunikaciji, avtoriteti in postavljanju meja, aktivnem državljanstvu, upravljanju s časom, virtualnih skupnostih in digitalnih stikih mladih, kako lahko skavtske veščine uporabiš na karierni poti, kako se mlad kristjan odziva na žgoča vprašanja katolištva in kako uglajeno zagovarjati vero, kaj je smisel trpljenja in preizkušenj ter se usposabljali za mojstre igre. Nekatere izmed delavnic so potekale v okviru programa Zdravo!, katerega glavni namen je krepitev zdravja otrok in mladih in ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije. 

Sledila je debata o izzivih prostovoljstva, v kateri so se udeleženci spraševali o svojem poslanstvu, kot voditelji in kaj ob tem občutijo, zakaj je vredno biti prostovoljec in kaj jim to prinaša, kakšnimi izzivi se soočajo ter kaj jih pri tem motivira.

“Skupno državno srečanje voditeljev je dokaz, da smo mladi še pripravljeni reči ja in svoj čas namenjati za dobro drugih in družbe,” je povedal načelnik ZSKSS Nejc Kurbus. Načelnica ZSKSS Tjaša Sušin pa je dodala: “Je tudi dokaz, da smo voditelji velika skavtska družina, ki je pripravljena delati na osebnostni rasti in namenjati čas zase in za druge.”

Udeležence smo vprašali: Kaj odnašajo iz današnjega srečanja in kako jim bo to pomagalo pri vodenju otrok in mladih v naslednjem skavtskem letu.

“Udeležila sem se delavnice o asertivni komunikaciji, v kateri sem poglobila svoje znanje o reševanju problemov in konfliktov. Ter kako komunicirati s starši, sovoditelji in tudi mladimi, ki jih bom vodila.”  - Marjeta Kešnar, skavtska voditeljica iz stega Škocjan-Turjak 1

“Ker tako obnavljam svoje znanje in spoznavam nove ljudi, zaradi česar vidim širino te naše skavtske družine.” - Jakob Mali, voditelj iz stega Domžale 1

“Taki dogodki mi dajo nov veter v jadra, dobim motivacijo za nadaljne vodenje svoje skupine.” - Anže Krejan, voditelj iz stega Ljubljana 1

“Zaradi dogodkov, kot je Državno srečanje voditeljev, se neprestano izobražujem in postajam boljša voditeljica, kar pomeni, da lahko bolje vodim svoje skavte in bodo tudi oni postajali čedalje boljši.” - Maja Plateis, voditeljica iz stega Maribor 2

Čeprav v družbi občasno prevlada mnenje, da je interes za prostovoljstvo v upadanju, je ta dogodek eden izmed dokazov, da to niti približno ni tako in da plamen prostovoljstva še kako gori!