Od 15.- 18. julija 2024 je v Rabatu (Maroko) potekal forum za nacionalne duhovne asistente pri skavtskih organizacijah. Srečanje z naslovom »Romarji upanja« je potekalo v organizaciji ICCG (International Catholic Conference of Guiding).
Forum je potekal z močnim simbolnim sporočilom o upanju in z različnimi delavnicami o poslanstvu organizacije ICCG in poslanstvu duhovnih asistenov v skavtstvu.
Prvi dan je potekal v znamenju spoznavanja, saj so prišli voditelji iz večih držav (Libanona, Argentine, Burkine Fasa, Toga, Egipta, Jordanije, Kolumbije, Španije in Francije). Sveto mašo je daroval Cristobal Lopez Romero, kardinal in nadškof v Rabatu. V srečanju in pogovoru je predstavil krajevno Cerkev v Rabatu. Čeprav je Cerkev tam majhna kakor gorčično zrno, ima kljub temu močno sporočilo za vesoljno Cerkev. Izpostavil je, da služijo Božjemu kraljestvu in da ne gre za spreobračanje muslimanov, saj noče prepirov, ker niso sovražniki, ampak so bratje in sestre. To je močno sporočilo svetu, kajti Božje kraljestvo je kraljestvo miru. Pravi, da Maroko sicer ni »raj na zemlji«, vendar je v tej majhni Cerkvi Božje kraljestvo navzoče. Udeležencem je predstavil škofijski sinodalni dokument z naslovom Slediti Kristusu in biti Cerkev Božjega kraljestva. Kardinal meni, da posebej v Evropi vlada »religijska depresija«, ker se govori samo o številkah, hkrati pa se ne živi resničnega Jezusovega sporočila. Spodbudil je, naj bomo tudi mi »mostovi med ljudmi«, ki so drugačni in tako naredimo spremembe v svetu. Priporočil nam je, naj bomo strastni v delu za Kristusa, Božje kraljestvo, domovino ter Božje ljudstvo.
Drugi dan smo obiskali ekumenski inštitut za teologijo Mowafaqa. Inštitut se v povezovanju z drugimi univerzami po Evropi zavzema za dialog, spodbuja ekumenizem ter gradi mostove med religijami. Lep in topel sprejem smo doživeli v muslimanskem centru Dar Al Hadith Al Hassania, kjer študentje lahko pridobijo diplomo iz islamskih študij. Poudaril je, da to ni nekakšna »šola fundamentalizma«. Učijo se bolj sodobno pot, da spoznajo, da je islam način življenja, ki je prisoten in želi današnjemu človeku povedati, da Boga potrebuje. Vera je vrednota in to želijo dokazati tudi skozi vzgojo in študij.
Tretji dan smo obiskali katedralo svetega Petra v Rabatu, kjer smo se srečali s katoliško skupnostjo, spoznali delo tamkajšnje Karitas, srečali pa smo se tudi z lokalnim protestantskim pastorjem. Z nami so delili življenja njihovih skupnosti in spregovorili o delu z zaporniki, migranti ter njihovem misijonskem poslanstvu na tem ozemlju.
Srečanje in izkušnje smo izročili Mariji, Materi upanja in prosili za duhovno rast naših skavtskih gibanj.