SŠK podprla evropski projekt LIFE+, ki se je ukvarjal z zmanjšanjem vpliva razsvetljave objektov kulturne dediščine

16.11.2018

Objava popravka neresničnih navedb v tedniku Mladina o podpori SŠK evropskemu projektu LIFE+, ki se je ukvarjal z zmanjšanjem vpliva razsvetljave objektov kulturne dediščine na nočne metulje in netopirje

V Mladini številka 46, izdani 16.11.2018, je novinar v članku Svetlo nebo navedel neresnična dejstva, zato v skladu z zakonodajo prosimo za popravek.

Novinar me je predstavil kot predsednika »Društva temno nebo«, kar pa nikoli nisem bil. Predsednik je Herman Mikuž, društvo pa se uradno imenuje Temno nebo Slovenije.

To je še najmanjši problem. Sporna je izjava: «Mohar pojasnjuje, da so se po letih gluhih ušes tako pri RKC kot pri občinah leta 2010 odločili prijaviti evropski projekt LIFE+ za zmanjšanje negativnih vplivov osvetljevanja kulturne dediščine in izboljšanje naravovarstvenega statusa nočnih žival.« Nikoli nisem izjavil, da so pri RKC imeli gluha ušesa, nasprotno, podrli so nas. Izjavil sem, da smo se lotili projekta zgolj zato, ker se je industrija osvetljevanja stalno izgovarjala, da se kulturnih objektov ne da osvetljevati v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Seveda to ni bilo res, prodajalci razsvetljave so zgolj nagajali okoljevarstvenikom in se delali nesposobne, zato smo enkrat za spremembo okoljevarstveniki razvili tehnologijo, ki je boljša od tega, kar nam stalno vsiljuje industrija razsvetljave. RKC pri tem ni imela nič in ne vidim razloga zakaj bi ji morali v javnosti obešati črno piko za kar niso niti malo krivi!

Naslednja neresnična izjava je: »cerkvi ni mar za to (razsvetljavo, op. A.M.), z njimi se ni mogoče nič dogovoriti, vseeno jim je«. To preprosto ne drži in tega nisem nikoli izjavil. Moja izjava je bila: »običajno so razsvetljavo cerkva zahtevali in pred dvema desetletjema postavili vaščani, duhovnikom to ni bistven problem, za duhovnike je važno da so cerkve polne, kar je po mojem mnenju tudi prav. Poleg tega bi bilo koristno, da bi kdaj tudi ateisti obiskali cerkve in v njih miru razmislili, zakaj v zadnjih desetletjih tako intenzivno uničujemo okolje in naravo.«

Slovenska škofovska konferenca je podprla evropski projekt LIFE+, ki se je ukvarjal z zmanjšanjem vpliva razsvetljave objektov kulturne dediščine na nočne metulje in netopirje. Večino razsvetljave cerkva v Sloveniji je v lasti občin, del razsvetljave, ki je v pristojnost župnij pa so župnije sanirale ali pa jo še bodo. Z RKC smo vedno dobro sodelovali, zato ne vidim nobenega razloga, da se RKC predstavlja kot brezbrižnega in neodgovornega uničevalca okolja.

Z novinarjem sva govorila po telefonu 45 minut, od tega samo kakšnih 5 minut o razsvetljavi cerkva, ker so drugi problemi za nas pomembnejši. Novinarju smo tudi poslali članke, ki govorijo o tem, kako po naši sanaciji cerkve postanejo nevidne za satelite na nočnem nebu, ker svetloba ne gre več mimo zvonikov v nebo. Z našo tehnologijo smo opremili kar nekaj cerkva na Hrvaškem in celo na Poljskem, na vseh mednarodnih konferencah pa strokovnjaki govorijo o naši rešitvi kot okoljsko odličnem primeru dobre prakse.

V Sloveniji svetlobno onesnaženje v zadnjih letih spet narašča in to navzlic »fake news« na volilnem letaku Zorana Jankovića, da je Ljubljana zmanjšala svetlobno onesnaženje - kar seveda ni res. Računsko sodišče je lani izreklo negativno mnenje glede svetlobnega onesnaževanja in pozvalo MOP da pripravi korektivne ukrepe. Praktično v vseh slovenskih občinah, izjema je ena sama občina, zgolj in samo nameščajo najbolj okolju škodljive bele LED svetilke, čeprav na trgu obstajajo neskončno boljše, enako učinkovite LED svetilke s podarjenim rumenim delom spektra. Poleg tega je vsak nov odsek ceste v najbolj zakotni slovenski vasi vsaj 10-krat svetlejši od glavne ceste v znanem avstrijskem smučarskem središču Flachau, ki ima 9000 turističnih postelj.

Problem Slovenije niso cerkve, saj imamo za to odlične tehnične rešitve. Problem Slovenije je eksplozija nove, okolju škodljive bele razsvetljavein to vsepovsod in z intenziteto, ki je vsaj 10-krat večja kot je običaj v Avstriji ali Nemčiji. Ta razsvetljave povzroča pravi bes pri državljanih, ki ne morejo spati. Motnje spanja vodijo v depresijo, debelost, diabetes in v skrajnem primeru tudi v rakava obolenja. Če bomo s tem osvetljevanjem nadaljevali, bomo hitro presegli Venezuelo, ki je ena najbolj svetlobno onesnaženih držav na svetu. Na prebivalca v Venezueli porabijo 4,35-krat več svetlobe kot v Nemčiji. To je merljivo in dokazljivo s pomočjo satelitskih posnetkov. V Sloveniji, podobno kot v Nemčiji, več ljudi umre zaradi trkov v drogove javne razsvetljave, kot jih izgubi življenje zaradi pomanjkanja razsvetljave. Z vedno novimi, še posebej z visokimi drogovi se možnosti za trke samo povečujejo – pa ne samo ponoči, drogovi svetilk so smrtonosni tudi podnevi. Nova, močnejša razsvetljava po vaseh samo še povečuje hitrosti vozil v vaseh, hitrost pa je eden glavnih vzrokov nesreč.

Temno nebo Slovenije
Andrej Mohar