Slovenski škofje so v sredo, 29. maja 2024, predstavili svojo izjavo pred referendumom o možnosti uzakonjenja samomora s pomočjo in evtanazije. V njej poudarjajo, da je vsako dejanje, s katerim namerno končamo svoje življenje ali življenje drugega, tako z etičnega kot verskega vidika nedopustno, uvajanje možnosti samomora s pomočjo pa pomeni družbeno odpoved skrbi za najbolj ranljive.
»Gre za poskus uvedbe nove družbene ureditve,« pišejo slovenski škofje, ter spominjajo, da je po krščanskem razumevanju jemanje človeškega življenja vedno posebej težak, smrtni greh. »Kdor takšne zakone uvaja, podpira ter izvaja, lahko nosi celo večjo krivdo od posameznikov, ki bi se odločili za asistirani samomor. Kot prepoznava tudi naša ustava, je človekovo življenje nedotakljivo,« so še zapisali.
Škof Anton Jamnik je ob tem podelil svojo izkušnjo obiskovanja bolnikov v Hospicu in poudaril, da človek nima pravice stopiti na mesto Boga. Razložil je tudi razliko med etičnim pogledom na človeka, po katerem ima človek sveto dostojanstvu, ki mu ga nihče ne more vzeti, in pa ideološkim pogledom, ko skupina posameznikov odloča o tem, kdo je človek.
Po njegovem gre za logiko skrajnega podivjanega kapitalizma in liberalizma, ko je človek vreden le toliko, kolikor koristi družbi. »Na to logiko, ki je skrajno liberalistična in kapitalistična, pristajajo vse mogoče nianse levičarjev, ki so polni socialnega čuta. Po drugi strani pa podpirajo postulat koristnosti.«
Po besedah škofa Jamnika je pomembno predvsem biti s človekom, da ne bo nikoli sam: »Želim, da bi vsakdo čutil, še posebej v najtežjih trenutkih, da ima človeka, da ima bližnjega, da ima družbo, da ima nekoga. Da nekomu lahko stisne roko. Da čim bolj omogočimo, da bi se vsakdo čutil sprejetega, potrebnega in da bi ohranjal dostojanstvo do zadnjega trenutka svojega življenja.«
Škof Jamnik je še pozval, naj se na družbeni ravni poskrbi za človeka v stiski in da oblikujemo pogoje za to, da bi se življenja lahko veselili.
Vir novice: spletna stran Radia Ognjišče
Video-izjave škofa Jamnika si lahko ogledate tudi na spletni strani Družine, kjer je dodatno opozoril na ideološki in utilitaristični pogled na človeka, ko je posameznik enakovreden član skupnosti le, če koristi družbi: »Pomembno je, da ostajamo blizu ljudem v stiski, ne pa, da jim poskušamo jemati življenje.«