VATIKAN (sobota, 27. oktober 2012, RV) – »Čeprav Cerkev čuti nasprotne si vetrove, vseeno izkuša predvsem veter Svetega Duha, ki nam pomaga in nam kaže pravo pot. Zdi se mi, da smo tako na poti z novim zanosom. Zahvalimo se Gospodu, ker nam je podaril to resnično katoliško srečanje.« To so bile besede papeža Benedikta XVI., ki jih je namenil sinodalnim očetom danes med njihovim dopoldanskim delom, ki je bilo tudi zadnje in s katerim se je škofovska sinoda tako sklenila. Na seji so bili sicer predstavljeni končni predlogi, o katerih se je nato glasovalo. Vseh 58 predlogov je bilo sprejetih. Tritedensko 13. redno generalno zasedanje škofovske sinode se bo tako jutri dopoldne uradno zaključilo s slovesno sveto mašo v vatikanski baziliki sv. Petra.
Papežev sklepni nagovor je bil predvsem zahvala, pa tudi oznanilo določenih sprememb glede pristojnosti vatikanskih dikasterijev. Skrb za semenišča bo poslej v pristojnosti Kongregacije za duhovščino in ne več Kongregacije za katoliško vzgojo. Za kateheze, ki so bile doslej v pristojnosti Kongregacije za duhovščino, pa bo poslej skrbel Papeški svet za pospeševanje nove evangelizacije. Obenem s to odločitvijo je sveti oče napovedal tudi odgovarjajoče dokumente v obliki apostolskega pisma motu proprio, kjer bodo natančno opredeljeni novi okviri delovanja.
Benedikt XVI. je nato spomnil na nove bodoče kardinale. S konzistorijem, ki ga je napovedal za 24. novembra 2012, je papež želel dopolniti tistega, ki je potekal letos februarja. In sicer prav »v kontekstu nove evangelizacije«, tako da se bo izrazila univerzalnost Cerkve. To dejanje bo pokazalo, da je Cerkev »Cerkev vseh narodov, da govori v vseh jezikih, da je vedno Cerkev binkošti; da ni Cerkev neke celine, temveč vesoljna Cerkev«. Izraziti univerzalnost Cerkve je bil papežev namen, ko je napovedal novi konzistorij. Na lep način pa je univerzalnost razodela tudi sinoda. »Zame je bilo resnično spodbudno, tolažilno in ohrabrujoče videti tukaj zrcalo vesoljne Cerkve z vsem njenim trpljenjem, grožnjami, nevarnostmi in veseljem ter izkušnjami Gospodove navzočnosti tudi v težkih situacijah.«
Slišali smo, je nadaljeval papež, kako Cerkev tudi danes raste in živi. »Vidimo, kako je Gospod tudi danes prisoten in mogočen tam, kjer tega niti nismo pričakovali. Gospod je dejaven tudi preko našega dela in naših premišljevanj.« Sveti oče se je nato še vsem udeležencem sinode iz srca zahvalil za njihovo sodelovanje. Vemo, je dejal, da želimo vsi oznanjati Kristusa in njegov evangelij, ter da se želimo tudi v tem težkem času bojevati za navzočnost Kristusove resnice in njegovega oznanila. Končni predlogi, ki so jih sinodalni očetje izglasovali danes, so dar, je svoj nagovor sklenil papež Benedikt XVI. Iz njih bo nastal »dokument, ki izhaja iz življenja in bi moral porajati življenje. Tako upamo in za to molimo; v vsakem primeru pa gremo naprej z Gospodovo pomočjo.«
Besedilo je v izvirniku objavljeno na spletni strani Radia Vatikan.