Odgovori na novinarska vprašanja o ukrepih SŠK za zaščito mladoletnih

27.2.2019

Dnevnik

Spoštovani g. Kraner.
Ob pravkar končani škofovski konferenci o zaščiti mladoletnih se je v svetovnem časopisju, zdi se mi, da na pobudo irske civilnodružbene iniciative, pojavilo tudi vprašanje, ali je v Cerkvi dobro in primerno poskrbljeno za otroke, ki se rodijo duhovnikom oziroma posvečenim osebam. New York Times in Guardian sta pisala tudi o obstoju vatikanskih tajnih (internih) smernic za ravnanje v tovrstnih primerih. O tem nameravam pisati. V ta namen bi potrebovala tudi nekaj odgovorov od SŠK.
Zanima me:
Ali vodstvo SŠK razpolaga z uradnimi smernicami Svetega sedeža za te primere? Ali drži, da so te smernice interne in nedostopne širši javnosti? Kaj je njihova ključna vsebina?
Po kakšnih pravilih se v primerih očetovstva duhovnikov ravnajo škofje pri nas? Po omenjenih smernicah? Vsak po svoji presoji? Morda v skladu z navodili, pisnimi ali ustnimi od nadškofa? Ali kako drugače?
Kakšna so ta pravila?
Kakšna je pri nas praksa: kako nadrejeni, škofje, ukrepajo, ko izvedo, da je duhovnik postal oče? Kakšna navodila ali priporočila dobi duhovnik? Kako je sprejeta njegova odločitev, če se hoče zaradi očetovstva laizirati? Kakšne so posledice te njegove odločitve? Kako mora duhovnik - oče ravnati v primeru, če namerava ostati duhovnik? Kakšen mora biti v bodoče njegov odnos v tem primeru do otroka in do matere otroka?
Koliko duhovnikov se je v zadnjih desetih ali dvajsetih letih (odvisno od vaše statistike) odreklo duhovniškemu stanu zaradi očetovstva? Koliko jih je v enakem obdobju očetovstvo priznalo? Če nimate natančnih številk za Slovenijo, navedite prosim številke za ljubljansko nadškofijo, lahko pa tudi samo oceno.
Ali drži, da je papež Frančišek pred škofovsko konferenco govoril o tem, da bi morali duhovniki - očetje opustiti svoj poklic in poskrbeti za otroka?
Kakšne težave v zvezi s tem so že obravnavali škofje? Bi bilo morda tudi po mnenju nadškofa Zoreta treba s tem v zvezi kaj spremeniti?
Ali drži, da velja pri nas (ne)pisano pravilo, da morajo biti gospodinje v župnijah starejše gospe ali vsaj starejše od župnikov?
Hvala in prijazen pozdrav. 


Spoštovani, zahvaljujemo se vam za vaša vprašanja in vam pošiljamo naše odgovore.

Ob pravkar končani škofovski konferenci o zaščiti mladoletnih se je v svetovnem časopisju, zdi se mi, da na pobudo irske civilnodružbene iniciative, pojavilo tudi vprašanje, ali je v Cerkvi dobro in primerno poskrbljeno za otroke, ki se rodijo duhovnikom oziroma posvečenim osebam. New York Times in Guardian sta pisala tudi o obstoju vatikanskih tajnih (internih) smernic za ravnanje v tovrstnih primerih. O tem nameravam pisati. V ta namen bi potrebovala tudi nekaj odgovorov od SŠK. Zanima me: Ali vodstvo SŠK razpolaga z uradnimi smernicami Svetega sedeža za te primere? Ali drži, da so te smernice interne in nedostopne širši javnosti? Kaj je njihova ključna vsebina?
Na SŠK ne razpolagamo s smernicami za ravnanje v primeru duhovnikov, ki imajo otroke.

Po kakšnih pravilih se v primerih očetovstva duhovnikov ravnajo škofje pri nas? Po omenjenih smernicah? Vsak po svoji presoji? Morda v skladu z navodili, pisnimi ali ustnimi od nadškofa? Ali kako drugače? 
V Sloveniji je obravnava omenjenih primerov v pristojnosti škofov ordinarijev.

Kakšna so ta pravila?
Predlagamo, da se z vprašanjem obrnete na posamezne škofe ordinarije.

Kakšna je pri nas praksa: kako nadrejeni, škofje, ukrepajo, ko izvedo, da je duhovnik postal oče? Kakšna navodila ali priporočila dobi duhovnik? Kako je sprejeta njegova odločitev, če se hoče zaradi očetovstva laizirati? Kakšne so posledice te njegove odločitve? Kako mora duhovnik - oče ravnati v primeru, če namerava ostati duhovnik? Kakšen mora biti v bodoče njegov odnos v tem primeru do otroka in do matere otroka? 
Predlagamo da se z vprašanjem obrnete na posamezne škofe ordinarije.

Koliko duhovnikov se je v zadnjih desetih ali dvajsetih letih (odvisno od vaše statistike) odreklo duhovniškemu stanu zaradi očetovstva? Koliko jih je v enakem obdobju očetovstvo priznalo? Če nimate natančnih številk za Slovenijo, navedite prosim številke za ljubljansko nadškofijo, lahko pa tudi samo oceno. 
Na SŠK ne vodimo tovrstne statistike. Predlagamo, da se z vprašanjem obrnete na posamezne škofije.

Ali drži, da je papež Frančišek pred škofovsko konferenco govoril o tem, da bi morali duhovniki - očetje opustiti svoj poklic in poskrbeti za otroka?
Trditve pripisane papežu Frančišku glede duhovnikov, ki bi morali zapustiti svoj poklic, nismo zasledili v medijih, prav tako ne na uradnih spletnih straneh Svetega sedeža, zato je ne moremo komentirati.

Kakšne težave v zvezi s tem so že obravnavali škofje? Bi bilo morda tudi po mnenju nadškofa Zoreta treba s tem v zvezi kaj spremeniti?
Omenjena tema je v pristojnosti posameznih škofov in ne SŠK. Predlagamo da neposredno kontaktirate škofe.

Ali drži, da velja pri nas (ne)pisano pravilo, da morajo biti gospodinje v župnijah starejše gospe ali vsaj starejše od župnikov? 
S tem pravilom na SŠK nismo seznanjeni.
 

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK