Odgovori na novinarska vprašanja o preiskovanju primerov spolnih zlorab

26.9.2018

Delo

Pozdravljeni!
Ob napovedani objavi poročila o spolnih zlorabah v Nemčiji za časnik Delo prispevek, zato bi vas prosila za nekaj pojasnil. Zanima me, ali menite, da je takšna objava poročila, ki se jo je Cerkev lotila sama, dober način, da si Cerkev ob vseh očitkih in preteklih "grehih" povrne ugled? Ali menite, da bi bila izdelava takšnega poročila smotrna tudi v Sloveniji?
Ob tem vas prosim še za nekaj podatkov. Zanima me, koliko prijav spolnih zlorab - še posebej me zanima podatek za mladoletne osebe - je Cerkev doslej obravnavala? Koliko od teh prijav je nato zavrnila kot neupravičene? Koliko primerov je nato vodilo do civilnih postopkov?
Z lepimi pozdravi.


Spoštovani!

Zahvaljujemo se vam za vaša vprašanja in vam pošiljamo naslednje odgovore:

Zanima me, ali menite, da je takšna objava poročila, ki se jo je Cerkev lotila sama, dober način, da si Cerkev ob vseh očitkih in preteklih "grehih" povrne ugled?
S slovenskega vidika ni mogoče komentirati odločitev Cerkve v Nemčiji, saj je situacija zaradi različnega obsega in načina oziroma oblik opravljanja verske dejavnosti med posameznimi državami neprimerljiva. Katoliška Cerkev v Nemčiji razpolaga z določenimi javnimi pooblastili na področju vzgoje in izobraževanja ter socialne države, zato je obseg spolnih zlorab predvidoma večji oziroma institucionalno močneje pogojen.

Ali menite, da bi bila izdelava takšnega poročila smotrna tudi v Sloveniji?
Za razliko od Katoliške Cerkve v Nemčiji se v Katoliški Cerkvi v Sloveniji soočamo s posameznimi primeri spolnih zlorab, ki nimajo tovrstnega javnega in institucionalnega vzroka. Nemški pristop preprečevanja in reševanja te problematike zato ni primeren za Slovenijo. Prav tako poudarjamo, da od leta 2016 objavljamo na ravni Slovenske škofovske konference Letno poročilo Katoliške cerkve, v katerem so objavljeni statistični podatki o delu Ekspertne skupine za reševanje suma spolnih zlorab.

Zanima me, koliko prijav spolnih zlorab - še posebej me zanima podatek za mladoletne osebe - je Cerkev doslej obravnavala? Koliko od teh prijav je nato zavrnila kot neupravičene? Koliko primerov je nato vodilo do civilnih postopkov?
Zaradi varovanja osebnostnih pravic domnevnih žrtev, domnevnih storilcev in z njimi povezanih oseb, ekspertna skupina zbirno poroča o svojem delu oziroma obravnavanih primerih.

V okviru tovrstnega statističnega povzetka navajamo, da je ekspertna skupina od leta 2009, ko je bila ustanovljena, obravnavala 12 primerov domnevne spolne zlorabe. V vseh primerih so bili domnevni storilci moški kleriškega stanu (mašniki in diakoni). Domnevne žrtve so bile v petih primerih ženske in v sedmih primerih moški. Domnevno dejanje naj bi bilo v osmih primerih storjeno proti starejšim mladoletnikom (pubertetnikom) in v štirih primerih proti mlajšim mladoletnikom (predpubertetnikom). V vseh evidentiranih primerih so domnevne žrtve osnovnošolska in srednješolska populacija. Štirje primeri so z območja Nadškofije Ljubljana, po dva primera z območja Nadškofije Maribor in škofij Koper ter Novo mesto in po en primer z območja škofij Celje in Murska Sobota. Vse domnevne žrtve in njihove svojce ekspertna skupina spodbuja, da domnevni primer spolne zlorabe naznanijo pristojnim državnim organom. Podrobnejša statistika o tovrstni kriminaliteti je na voljo pri policiji in pravosodnih državnih organih.

 

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK