Ob molitvenem dnevu za žrtve spolnega nasilja, 3. aprila 2022

3.4.2022 Cerkev v Sloveniji SŠK, Zaščita otrok
Foto: Družina Foto: Družina

Poslušati in slišati, zaščititi in nuditi podporo, čustveno in duhovno, so ključni dejavniki, ki jih želim izpostaviti ob dnevu molitve za žrtve spolnega nasilja, ki ga obhajamo v nedeljo, 3. aprila 2022. Njegova namena sta molitev za ozdravitev stisk in bolečin, ki jih zlorabljeni kot posledice doživljajo v vsakdanjem življenju ter ozaveščanje o problematiki spolnega nasilja.

V imenu Cerkve na Slovenskem se opravičujem vsem žrtvam spolnega nasilja. Nobena žrtev ni kriva za zlo, ki ji je bilo storjeno, pa se nikdar ne bi smelo zgoditi. V polnosti je odgovornost na strani storilca, zagovarjam samo ničelno toleranco do kakršnih koli zlorab. Žrtvam in njihovim domačim izražam svojo bližino in sočutje. Zavedam se, da izjave, predpisi in statuti ne morejo ozdraviti ran in bolečin posameznikov, ki so jih nekateri doživeli s strani predstavnikov Cerkve, ko so iskali pravico, dobili pa so nerazumevanje ali celo obsojanje. Dokler ne bodo storilci ali vsaj soodgovorni, ki so vedeli za kazniva dejanja zlorab, prevzeli odgovornost ter ustrezno ravnali, bodo žrtve zelo težko svobodno zaživele, še posebej ob zavedanju, da storilec ni bil ustavljen in bo še naprej zlorabljal nove žrtve.

Cerkev je v preteklosti pri odkrivanju in sankcioniranju zlorab storila pomembne korake, vendar bo pot do preprečevanja nedopustnih kriminalnih dejanj, ki se nikoli ne bi smela zgoditi, še dolga in zahtevna. Zavezujem se, da bomo s konkretnimi dejanji poskrbeli za ustvarjanje varnega okolja. V duhu papeža Frančiška si bomo prizadevali za pastoralno spreobrnjenje cerkvenih struktur, da bodo slednje služile predvsem človeku, varovanju njegovega dostojanstva in duhovnemu napredku.

K temu vabim vsakega izmed vas, vse kristjane in ljudi dobre volje, da v duhu evangelija zastavimo svoje moči za najbolj ranljive. Molitev je izraz bližine in sočutja do žrtev in njihovih najbližjih, obenem pa priložnost za prepoznavanje vloge vere, moči spreobrnjenja ter spremembo naše miselnosti in ravnanja. Podprimo žrtve in jih opolnomočimo za to, da bodo spregovorile, da bodo slišane in razumljene. S skupnimi močmi spreminjajmo in prekinimo škodljivo prakso molka, prikrivanja, sprenevedanja, omalovaževanja in obtoževanja žrtev ter na tak način ustvarjajmo varno okolje za vse. Spomnimo se tudi tistih, ki so zlorabljali ali še zlorabljajo, pa tudi vseh odgovornih, ki so za zlorabe vedeli in so opustili dolžna ravnanja, da bi spregovorili, sprejeli odgovornost in odgovarjali za posledice svojih ravnanj. Le na tak način se lahko Cerkev začne očiščevati posledic zlorab in naredi korake naprej k resnici, zaupanju in verodostojnosti.

Msgr. dr. Andrej Saje,
novomeški škof in
predsednik Slovenske škofovske konference