Novinarsko vprašanje o vzdrževanju duhovnikov in sakralnih objektov

13.12.2019

Novice Svet24

Spoštovani,
za potrebe prispevka v časniku Novice Svet24, bi vam rada zastavila nekaj vprašanja:
 
-        zanima me, koliko duhovnikov je v Sloveniji in kako se njihovo število spreminja skozi zadnja leta,
-        ali duhovniki prejemajo plačo,; od česa živijo?
-        v primeru, da se v neki župniji prenavlja cerkev ali njena okolica, ali je pravilo, da stroške pokrijejo farani sami, ali prispeva kaj tudi Cerkev,
-        v domeni koga je vzdrževanje sakralnih objektov?


Spoštovani,

najlepše se vam zahvaljujemo za vprašanje in vam pošiljamo naše odgovore.

1) Zanima me, koliko duhovnikov je v Sloveniji in kako se njihovo število spreminja skozi zadnja leta?
Podatke o številu duhovnikov in spreminjanje skozi leta najdete na naši spletni povezavi: https://katoliska-cerkev.si/media/datoteke/LETNO%20POROČILO%20KATOLIŠKE%20CERKVE%20V%20SLOVENIJI%202018-ZA%20SPLET.pdf v Letnem poročilu Katoliške Cerkve v Sloveniji pod poglavjem Škofje, duhovniki in redovniki (str. 61-66).

2) Ali duhovniki prejemajo plačo; od česa živijo?
Duhovniki ne prejemajo plače, ampak jih vzdržujejo verniki s prostovoljnimi prispevki in darovi. Poleg darov za mašo duhovnik lahko prejme tudi dar ob pogrebu, poroki ali drugih priložnostih. (Dodatne podrobnosti najdete na zgornji spletni povezavi v Letnem poročilu Katoliške Cerkve v Sloveniji pod poglavjem Financiranje in plačevanje davkov Katoliške Cerkve, str. 146-151).

3) V primeru, da se v neki župniji prenavlja cerkev ali njena okolica, ali je pravilo, da stroške pokrijejo farani sami, ali prispeva kaj tudi Cerkev?
Pri prenovi in vzdrževanju sakralne dediščine stroške krijejo verniki, lahko pa se župnije oz. druge ustanove prijavijo na javne razpise, pod enakimi pogoji, kakor ostale pravne osebe v Sloveniji. Vsaka župnija ali redovna skupnost je samostojna, zato lahko samostojno odloča o prenovi kulturne sakralne dediščine, pri tem pa mora upoštevati določila lokalne škofije in civilno zakonodajo.

4) V domeni koga je vzdrževanje sakralnih objektov?
Sakralne objekte vzdržujejo njihovi lastniki, torej župnije ali redovne skupnosti. Več o tem lahko najdete v Letnem poročilu Katoliške Cerkve v Sloveniji pod poglavjem Sakralna kulturna dediščina (str. 104- 107).

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK