Novinarsko vprašanje o digitalizaciji matičnih knjig

6.12.2019

Neodvisni novinar

Spoštovani,
Ali bi mi lahko, prosim, posredovali sporočilo zadnjega srečanja SŠK glede vrnitve digitaliziranih matičnih knjig nadškofisjkega arhiva Maribor na internet?
Obene prosim še za odgovore na naslednja vprašanja:
Zakaj je SŠK sprejela tako odločitev? Zakaj je sploh digitalizirano gradivo po nekajtedenski objavi bilo umaknjeno s spleta (za razliko od gradiva partnerske škofije v Gradcu)?
Zanima me še, ali to pomeni, da se bosta tudi druga dva škofijska arhiva postopoma selila na splet?  Ali so glede tega sprejeta kaka priporočila ali časovni okvirji?
Nekateri tuji arhivi imajo članarine - tako skušajo omejiti pretirano rabo starega gradiva in hkrati pridobiti nekaj denarja za restavracijo gradiva. Ali o tem razmišljate tudi pri SŠK?
Vnaprej hvala za odgovore.


Spoštovani,
najlepše se vam zahvaljujemo za vprašanje in vam pošiljamo naše odgovore.

1) Ali bi mi lahko, prosim, posredovali sporočilo zadnjega srečanja SŠK glede vrnitve digitaliziranih matičnih knjig nadškofisjkega arhiva Maribor na internet?
Sporočilo je dostopno na spletni strani https://katoliska-cerkev.si/izjava-za-javnost-ob-sklepu-zasedanja-plenarne-seje-slovenske-skofovske-konference-2019 

2) Obenem prosim še za odgovore na naslednja vprašanja: Zakaj je SŠK sprejela tako odločitev? Zakaj je sploh digitalizirano gradivo po nekajtedenski objavi bilo umaknjeno s spleta (za razliko od gradiva partnerske škofije v Gradcu)?
Slovenska škofovska konferenca (SŠK) je sprejela sklep o objavi digitalnih matičnih knjig na predlog Sveta za cerkvene arhive (SCA). Že dlje časa so na SŠK prihajali pisni pozivi, da naj SŠK dovoli Nadškofiji Maribor objavo omenjenega gradiva na spletu. Za več informacij se obrnite na Nadškofijski arhiv v Mariboru.

3) Zanima me še, ali to pomeni, da se bosta tudi druga dva škofijska arhiva postopoma selila na splet? Ali so glede tega sprejeta kaka priporočila ali časovni okvirji?
Predlagamo, da se s tem vprašanjem obrnete na (nad) škofijski arhiv v Ljubljani in v Kopru.

4) Nekateri tuji arhivi imajo članarine - tako skušajo omejiti pretirano rabo starega gradiva in hkrati pridobiti nekaj denarja za restavracijo gradiva. Ali o tem razmišljate tudi pri SŠK?
Sporočamo vam, da se s tem vprašanjem na SŠK ne soočamo. Predlagamo, da se s tem vprašanjem obrnete na Nadškofijski arhiv v Mariboru.

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK