Novinarska vprašanja o sklepu veroučnega leta 2019/20 v času epidemije COVID-19

25.5.2020

Dnevnik

Spoštovani dr. Kraner.
Iz sporočila sem razbrala, da SŠK odločitev o izvedbi obhajila ali birme prepušča župnikom. Se pravi, da se lahko vsak župnik samostojno odloči, kdaj in če bo izvedel birmo ali sveto obhajilo? Če to drži, kakšni razlogi in stališča so vodili škofe, da so se tako odločili? V čem so situacije po župnijah različne, da enotna škofovska odločitev ni možna? 
In še: ali ste že seznanjeni (vsaj delno), v katerih župnijah bodo vendarle pripravili sveta obhajila in birme ter kdaj? Glede tega mi prosim še pojasnite, kaj bo v tistih župnijah, kjer se župnik ne bo odločil za obhajilo ali birmo. Kaj bo to pomenilo za otroke, starše, duhovnike .. . 
V sporočilu so omenjeni katehetski pripomočki. Kateri so to? Kaj je njihov namen?
Omenjen je Slovenski katehetski načrt. Katera so ključna določila v njem, na katera naj bi se naslonil župnik pri odločanju o času in načinu obhajanja prve spovedi in prvega obhajila? Velja enako tudi za birmo? Kaj so tista dejstva, okoliščine, dogajanja, ki zadevajo epidemijo in naj bi jih župnik upošteval v svoji župniji?
Prosim pojasnite, kaj so škofje mislili s "primernim načinom zaključka katehetskega leta"?

Lep pozdrav,
Dnevnik


Spoštovani,

najlepše se vam zahvaljujem za vaše vprašanje in vam pošiljam odgovore.

1) Iz sporočila sem razbrala, da SŠK odločitev o izvedbi obhajila ali birme prepušča župnikom. Se pravi, da se lahko vsak župnik samostojno odloči, kdaj in če bo izvedel birmo ali sveto obhajilo? Če to drži, kakšni razlogi in stališča so vodili škofe, da so se tako odločili?
Trditev deloma drži, saj se lahko župniki za zakrament svetega obhajila samostojno odločijo, če ocenjujejo, da so otroci pripravljeni. Glede birm pa velja navodilo slovenskih škofov, da so prestavljena na jesenski čas. Izjemoma pa se lahko župnik za izvedbo posamezne birme dogovori s svojim škofom. Pri tovrstnih odločitvah škofje upoštevajo splošno stanje epidemije COVID 19.

2) V čem so situacije po župnijah različne, da enotna škofovska odločitev ni možna?
Na splošno velja, da je podeljevanje birm vedno v pristojnosti krajevnega škofa. Podeljevanje prvega sv. obhajila pa v pristojnosti župnika.
Dodeljena pristojnost župnikom glede presojanja primernosti izhaja iz dejstva, da je po župnijah različno potekala »kateheza na daljavo«. Iz tega izhaja dejstvo, da so otroci po župnijah v času posebnih ukrepov zelo različno nadaljevali začeto neposredno pripravo na prejem zakramenta svetega obhajila in birme. Pogoj za prejem pa je ustrezna priprava, zato je naloga župnikov, da presodijo, ali so v njihovi župniji kandidati za prejem zakramentov dovolj pripravljeni ali pa še ne.

3) In še: ali ste že seznanjeni (vsaj delno), v katerih župnijah bodo vendarle pripravili sveta obhajila in birme ter kdaj? Glede tega mi prosim še pojasnite, kaj bo v tistih župnijah, kjer se župnik ne bo odločil za obhajilo ali birmo. Kaj bo to pomenilo za otroke, starše, duhovnike...
S podatkom v katerih župnijah bodo potekale birme in obhajila na SŠK ne razpolagamo in vam predlagamo, da se obrnite na posamezne škofije oz. župnije (njihove kontakte najdete na naslednji spletni povezavi https://katoliska-cerkev.si/skofije).
Tisti otroci, ki zaradi razmer epidemije ne bodo prejeli zakramentov v tem šolskem letu, jih bodo predvidoma v naslednjem.

4) V sporočilu so omenjeni katehetski pripomočki. Kateri so to? Kaj je njihov namen?
Za osnovnošolsko katehezo so pripravljeni delovni zvezki in za višje razrede tudi učbeniki za vsak razred. Vsebujejo sistematičen pouk o veri in spodbude za življenje po veri. V času kateheze na daljavo so lahko otroci in starši uporabljali te pripomočke, saj so jih imeli doma. SKU pa je pripravljal še druga katehetska gradiva prilagojena za »katehezo doma« z dodatnimi razlagami snovi in delovnimi listi, da bi lažje razumeli snov. Pripravljali so tudi nedeljska molitvena bogoslužja ob Božji besedi, da se je lahko družina v času, ko ni mogla k sveti maši v cerkev, zbrala, skupaj molila, prebrala Božjo besedo tiste nedelje in se pogovorila o njenem sporočilo za življenje.

5) Omenjen je Slovenski katehetski načrt. Katera so ključna določila v njem, na katera naj bi se naslonil župnik pri odločanju o času in načinu obhajanja prve spovedi in prvega obhajila? Velja enako tudi za birmo?
Slovenski katehetski načrt je dostopen na nasledni povezavi (http://sku.rkc.si/wp-content/uploads/2020/05/Slovenski-katehetski-nacrt.pdf). Ključno določilo je notranja priprava posameznika na prejem zakramenta. Gre za področje vere. Zunanja določila sicer predvidijo nekatera znanja, čas priprave, prakticiranje vere v vsakdanjem življenju, vendar je temeljni kriterij odločitev za življenje z Bogom in v skupnosti Cerkve. Enako velja za prvo sveto obhajilo, kakor za sveto birmo in druge zakramente.

6) Kaj so tista dejstva, okoliščine, dogajanja, ki zadevajo epidemijo in naj bi jih župnik upošteval v svoji župniji?
Župniki morajo upoštevati splošno stanje epidemije v državi in v lokalni skupnosti. Pri svojem delu in organizaciji verskih dogodkov morajo upoštevati osnovne standarde: uporabo maske, rakuževanje rok, razdaljo 1,5 m in prezračevanje prostorov.

7) Prosim pojasnite, kaj so škofje mislili s "primernim načinom zaključka katehetskega leta"?
Ob upoštevanju potrebnih predpisov so možnosti na župnijah zelo različne glede na razpoložljive prostore, zato je potrebno izbrati možnost zaključka katehetskega leta, ki je varna in v skladu s predpisi. Priporočeno je, da bi omogočili vsaj eno zaključno srečanje za vsako katehetsko skupino posebej na prostem ali v cerkvi, saj se zavedajo socializacijskega pomena srečevanja v skupini vrstnikov ter primernosti zaključka katehetskega leta s sveto mašo, pri kateri bi bili navzoči tudi njihovi starši.
 

Lep pozdrav,
Dr. David Kraner
Tiskovni predstavnik SŠK