V torek, 6. marca 2018, ob 17. uri je na sedežu Skupnosti katoliške mladine v Ljubljani potekala novinarska konferenca ob menjavi direktorja.
S koncem februarja je mag. Tone Česen zaključil svoje delo tajnika Medškofijskega odbora za mladino in duhovnega asistenta ter direktorja kolegija Skupnosti katoliške mladine (SKAM). S 1. marcem je ta mandat nastopil Matevž Mehle, dosedanji župnik na Jesenicah.
Tone Česen: »Hvaležen sem za zadnjih skoraj pet let dela z mladimi v Cerkvi. V tem trenutku mi najbolj ostajajo v spominu stiki in načrtovanja z vsemi odgovornimi v Cerkvi za mlade: na ravni škofij in posameznih organizacij. V Skupnosti katoliške mladine, ki ima od Slovenske škofovske konference poverjene glavne vseslovenske dogodke za mlade (Stična mladih, Evropsko srečanje mladih, Slovenska šola za animatorje...) in na ravni ljubljanske nadškofije spremljanje in usposabljanje mladih smo uspeli oblikovati poslanstvo in vizijo. Pripravili smo tudi osnutek vzgojne poti. To delo je potekalo skoraj istočasno z oblikovanjem Slovenskega katehetskega načrta. Spremenili smo logotip, ki je danes postal že prepoznaven. Okrepili smo prisotnost med mladimi na družbenih omrežjih in spletu, vključili veliko novih sodelavcev v oblikovanje, pripravo in izvedbo programov. Široka paleta dejavnosti, od manjših do velikih dogodkov, omogoča mladim med 13 in 29 letom starosti, da vsak najde primerne stvari zase, kar lahko odgovarja njegovim talentom in potrebam po osebni rasti. Žal nismo uspeli uresničiti skupnega načrta mladinske pastorale, ki bi predvsem najmanjšim skupnostim (župnijam) pomagal odgovarjati na potrebe mladih. Veliko upanje imam tudi v prihajajočo Sinodo mladih, ki lahko ob spodbudi papeža odpre nove poti Cerkvi, da bi znala poslušati mlade in hoditi z njimi. Mojemu nasledniku želim veliko poguma pri uresničevanju lepega in včasih zahtevnega poslanstva, predvsem v iskanju najboljših poti za sodelovanje in grajenje skupnosti. Posebej bi se rad zahvalil najožjim sodelavcem, članom kolegija Skupnosti katoliške mladine in odgovornim za posamezne programe.«
Matevž Mehle: »S Skupnostjo katoliške mladine sem se srečal prvič, ko sem odhajal na poletne tedne v Taizéju. V Mengšu, moji domači župniji, so mladi navdušeno obiskovali Taizé, organizirali taizéjske molitve in edino logično je bilo, da se temu pridružim tudi jaz. Srečanje v pripravi na poletni teden v Taizéju je bilo tudi ena izmed mojih prvih izkušenj zbiranja mladih izven meja župnije. V naslednjih letih sem v Taizé še večkrat odpotoval in tam doživel tudi močno duhovno izkušnjo, zaradi katere sem danes pravzaprav tu kot duhovnik. Kmalu sem ugotovil, da SKAM ni samo Taizé, temveč da ponuja tudi ogromno drugih možnosti. Nekaterim od teh sem se tudi pridružil. Izkušnja SKAM-a v mojih mladih letih mi je omogočila, da sem stopil iz meja župnije ter začutil, da je Cerkev več kot lokalna skupnost. Kasneje sem tudi prav preko SKAM-a dobil prve izkušnje načrtovanega dela v mladinski pastorali. Ko sem postal duhovnik, prišel na župnijo in se tam soočil s pastoralo, sem kmalu spoznal, da je mladinska pastorala področje, ki s seboj prinaša ogromno izzivov. A sam se rad soočam z izzivi. Hkrati so mi mladi prirasli k srcu. Mnogi obupujejo nad njimi in tudi sam sem večkrat padel v to zanko. Bog pa mi je vedno znova pokazal, kakšen zaklad nosijo v sebi. S potrpežljivostjo ter z Božjo ljubeznijo lahko ta zaklad tudi sami odkrijejo in ga delijo z drugimi. Kakšen privilegij je, ko lahko opazuješ to zorenje mladega srca, njegovo navdušenost, ko spoznava Boga in se odloča, da mu bo sledilo. Srčno upam, da bomo v obdobju, ki je pred nami, tisti, ki smo odgovorni za mladinsko pastoralo, na škofijski ali župnijski ravni, odprti za navdihe Svetega Duha in tako mlade spremljali in vodili h Kristusu. Upam, da bomo znali prerasti usmerjenost v svoj lastni vrtiček, se povezali in skupaj delali v dobro mladih. Želim si, da bi se zavzeli za vsakega posameznika in ne spregledali tistih, ki najbolj kričijo po naši pozornosti in sprejemanju. Prav tako upam, da bomo pri SKAM-u znali nuditi pravo podporo voditeljem mladinske pastorale na lokalni ravni. Naj Bog vodi in blagoslavlja naše delo!«
Za več informacij se lahko obrnete na [email protected] ali 041/942-608