Nadškof Cvikl daroval sveto mašo na 32. svetovni dan bolnikov

11.2.2024 ob 10:00 Brezje Cerkev na Slovenskem, Praznik, Romanje

Na praznik Lurške Matere Božje letos obhajamo že 32. svetovni dan bolnikov. Somaševanje je v baziliki Marije Pomagaj vodil mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl.

Praznik Lurške Matere Božje ter svetovni dan bolnikov so pri Mariji Pomagaj na Brezjah obhajali v občestvu s številnimi romarji, v baziliki ter tistimi, ki so sveto mašo spremljali preko spleta. Somaševanje je ob 10. uri vodil mariborski nadškof metropolit msgr. Alojzij Cvikl. Ob njem so maševali rektor bazilike, dr. p. Robert Bahčič, msgr. Miro Šlibar, kaplan lurške votline ter dr. Simon Onušič.

V uvodu v sveto mašo je prisotne pozdravil msgr. Miro Šlibar, odgovorni za pastoralo zdravja pri Slovenski škofovski konferenci. »Bazilika Marije Pomagaj na Brezjah je to nedeljo naš slovenski Lurd. Vsi bolniki, invalidi, starejši in vi, ki spremljate sveto mašo na spletu, smo hvaležni, da smemo ob prazniku Lurške Matere Božje skupaj obhajati mašno daritev. Povezani bomo tudi z vsemi doma, po bolnišnicah, domovih in drugih zdravstvenih ustanovah, pa tudi z vsemi, ki trpijo zaradi vojne, potresa ali drugih nesreč.«

Nadškof Cvikl se je v pridigi najprej spomnil današnje Božje besede: »Jezus v današnjem evangeliju reši gobavca najhujše bolezni tedanjega časa. Ta je zbujala strah, saj je simbolizirala največjo nesrečo, ki lahko doleti nekoga, saj ga je izolirala in izločila iz družbe. V tistem času je veljalo prepričanje, da je ta bolezen zelo nalezljiva, da se lahko z njo okuži vsak, ki pride v stik z obolelim. Še hujše pa je bilo prepričanje, da je bolezen kazen za greh. Ravno zaradi vsega tega nas preseneti Jezusovo ravnanje.« Je uvodoma dejal nadškof Cvikl in nadaljeval: »Dotaknil se je gobavca in tako premostil vrzel med čistim in nečistim ter se poistovetil z vsemi gobavci, z vsemi, ki so obredno ali družbeno nečisti in izolirani, ter z vsemi nami grešniki, ki smo duhovno nečisti in svojega stanja ne moremo spremeniti drugače kot z njegovo žrtvijo in milostjo.«

V nadaljevanju je mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl v pridigi spregovoril o svetovnem dnevu bolnikov, ki ga obhajamo danes: »Svetovni dan bolnikov, ki ga obhajamo danes nas spodbuja, da v sebi prebujamo čut za bolne in trpeče, pa tudi za vse tiste, ki so v stiskah, po drugi strani pa da naredimo še več, da dar zdravja ohranjamo. Cerkev povezuje praznovanje svetovnega dneva bolnikov z obletnico prikazovanja Marije v francoskem mestu Lurd, kjer so s tem krajem povezana številna potrjena in nepotrjena ozdravljenja. Lurd je postal kraj molitve, milosti, tolažbe in upanja.«

Na svetovni dan bolnikov je možno prejeti popolni in delni odpustek, pod običajnimi pogoji (spoved, sveto obhajilo, vera, Očenaš in Zdravamarija po namenu svetega očeta ter nenavezanost na greh). Po molitvi Očenaša ter Zdravamarije so duhovniki romarjem, ki so želeli, podelili bolniško maziljenje.

Andreja Eržen Firšt