Ljubljanski nadškof Stanislav Zore na praznovanju 1300-letnice Freisinga

15.9.2024 Freising na Bavarskem
Foto: Nadškofija Ljubljana Foto: Nadškofija Ljubljana

Vsak Slovenec naj bi poznal Brižinjske spomenike. Te starodavne zapise v slovenščini, ki so nastali v 10. stoletju in so sploh prvi zapis katerega od slovanskih jezikov v latinici. Uporabljal jih je freisinški škof Abraham za svoje pastoralno delo med našimi predniki.

Leta 724, torej pred 1300 leti je na področje Freisinga na Bavarskem prišel potujoči menih, misijonar sv. Korbinijan in postal prvi freisinški škof. Zato v letošnjem letu nadškofija München in Freising praznuje jubilej. Na vrhunec praznovanja, v nedeljo, 15. septembra 2024, je naslednik sv. Korbinijana nadškof kardinal Reinhard Marx v znamenje mnogih zgodovinskih povezav povabil tudi ljubljanskega nadškofa msgr. Stanislava Zoreta. Na trgu pred stolnico sv. Marije in sv. Korbinjana je bila ob 9.30 slovesna sveta maša, ki jo je vodil kardinal Marx ob somaševanju škofov, med njimi sta bila ljubljanski nadškof Zore in škof mesta Évry-Corbeil-Essones msgr. Michel Pansard, od kjer je bil doma sv. Korbinijan.

V procesiji na začetku maše so predstavniki različnih skupin nadškofije, cerkvenih organizacij, ministrantov in drugih prostovoljcev iz vseh dekanij z banderi, na katerih so bili upodobljeni zavetniki nadškofije, prenesli relikvije sv. Korbinijana na katedralni trg. Pevski zbor z orkestrom je povzdignil slovesnost. Na začetku svete maše je kardinal blagoslovil vodo in z njo v spomin krsta pokropil zbrane. Za slovence je pomenljivo, da je bilo berilo, prošnja in del evharistične molitve, ji jo je molil nadškof Zore, v slovenščini.

Kardinal Reinhard Marx je pri pridigi vse krščene pozval, naj evangelij ohranjamo navzoč v svojem vsakdanjem življenju. Ne gre za to, ali so vsi krščeni, prej gre za to, ali krščeni v tej deželi pričujemo s ciljem, da bi glas evangelija ostal slišen in viden. Ne gre za preprosto spominjanje v smislu nostalgije, temveč za oživljanje in pomlajevanje vsebine evangelija glede na znamenja časa. Ko danes praznujemo jubilej, to počnemo tako, da obnovimo svoj krst in se na novo umestimo v to veliko gibanje. Češčenje svetnikov, kot je Korbinijan, jasno kaže, da imamo v zgodovini priče, ki nas opominjajo: spomnite se svojega krsta, živite svoj krst. To je povsem v skladu z geslom škofijskega jubileja „živeti vero“, ki ga letos praznuje nadškofija München in Freising. Praznično leto ponuja priložnost, da se odpravimo na novo pot in mnogim ljudem predstavimo zakrament krsta in obhajanje evharistije. Nadškof je pozval: V tem jubilejnem letu se na novo se odpravimo na pot. Spomnimo se: krščeni smo v imenu Očeta, Sina in Svetega Duha. Marx je spomnil na čas pred 1300 leti, ko je Korbinijan prišel na to sveto goro. Od takrat se na tem območju praznujeta krst in evharistija. Tu se je začela ustanovitev starih bavarskih škofij. Zato lahko rečemo, da se je sistematični krst na Bavarskem pravzaprav začel tukaj, na tem kraju. In tako se bo tudi nadaljevalo, je prepričan Marx. Ne bomo obupali: Zakaj bi? Kje so alternative evangeliju? Jaz jih ne vidim. Ne vidim nobene alternative skupnosti, ki želi biti zgled za neuničljivo življenje. Krst že 2000 let postavlja na pot novo skupnost, ki gre skozi vzpone in padce, krize in nove začetke. Vedno se znova prepriča o tem, od kod prihaja in kakšno je njeno poslanstvo.

Popoldne je z Marijinega trga skozi staro mestno jedro Freisinga potekal slikovit slavnostni sprevod, v katerem so sodelovale različne skupine, društva, delegacije praporščakov iz dekanij nadškofije.

Vir: Nadškofija Ljubljana