Izjava o referendumski pobudi »o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene in gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno uporabo«
V Združenju slovenskih katoliških zdravnikov nasprotujemo referendumski pobudi, saj je tovrstna legalizacija konoplje škodljiva za družbo in bi zdravstveno škodovala ljudem in bremenila zdravstveni sistem.
Poudarjamo, da je za ljudi, ki potrebujejo medicinsko konopljo zaradi zelo redkih bolezenskih stanj in indikacij, v Sloveniji z obstoječo zakonodajo že ustrezno poskrbljeno. Legalizacija gojenja in predelava konoplje ob nizki uporabi medicinske konoplje tako prinaša več tveganj kot pa dejanskih koristi.
- Uporaba marihuane je dokazano povezana z zasvojenostjo, trajnimi škodljivimi učinki na možgane in pomembno zvišuje tveganja za razvoj duševnih boleznih (depresija, anksioznost, psihoze)
- Porast uporabe marihuane neobhodno pomeni tudi prizadetost neuporabnikov, na javnih prostorih s pasivnim kajenjem, v prometu z večjim številom prometnih nesreč, v zdravstvu s povišanim številom hospitalizacij in zdravljenj novonastalih duševnih motenj. Dolgotrajna uporaba marihuane je lahko vzrok kroničnih zdravstvenih težav, kot so zmanjšana kognitivna funkcija, težave z dihanjem in drugi dolgotrajni učinki.
- Razširjenost uporabe marihuane temelji na napačnih informacijah o njeni neškodljivosti ob rekreativni uporabi. Marihuana je značilna vstopna točka mladih v svet drog, tudi težkih drog, zato povečana dostopnost in dekriminalizacija pomeni povsem napačen signal mladim o škodljivosti uporabe opojnih substanc. Glede na strašljive posledice alkoholizma v Sloveniji, kjer je neposredno in posredno prizadetih okoli pol milijona državljanov, kvečjemu nujno potrebujemo strogo regulacijo opojnih substanc in dobro izobraževanje o njihovih škodljivih posledicah.
- Večje število uporabnikov marihuane neobhodno pomeni resno povečanje stroškov v zdravstvu in sociali, tako preko zdravljenja zasvojenosti, duševnih bolezni in drugih negativnih učinkov na telo ob uporabi marihuane.
- Marihuana znižuje uspešnost v izobraževalnem procesu, motivacijo in socialne odnose mladih, lahko povzroči težave v socialnem in delovnem okolju, vključno z zmanjšano produktivnostjo, večjo odsotnostjo z dela in povečanim številom delovnih nesreč itn. Morebitna legalizacija konoplje / marihuane ne prinaša nobenih pozitivnih učinkov za državljane, državo in družbo, razen seveda za tiste, ki si iz novonastale trgovine obetajo dobičke in krinko za nedovoljeno distribucijo.
Združenje slovenskih katoliških zdravnikov