30. julij: svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

30.7.2024 Slovenija Karitas

Ocenjuje se, da je na svetu približno 8 mio žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok.

Poletni meseci vabijo, da pogledamo preko meja - ne zgolj na potovanjih in dopustih, ampak tudi preko meja, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. 20. junija smo obeležili svetovni dan beguncev, ki je letos pozval k večji solidarnosti v Evropi. Z naraščajočim številom vojn in konfliktov, ki se pojavljajo po vsem svetu, je število ljudi, ki so prisiljeni zapustiti svoje domove, na najvišji ravni v zgodovini. Leta 2024 naj bi bilo po vsem svetu prisilno razseljenih 120 milijonov ljudi, medtem ko UNHCR ocenjuje, da bo leta 2025 preselitev potrebovalo več kot tri milijone ljudi, kar je 20-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2024.

Trgovina z ljudmi je ena od oblik izkoriščanja, ki ljudi v iskanju boljših pogojev za življenje ujame v sužnjelastniško razmerje.

Slovenska karitas, ki od leta 1996 izvaja program Oskrbe žrtev trgovine z ljudmi in preventivne aktivnosti, je v letošnjem letu nudila krizno namestitev že šestim osebam. Kot žrtve trgovine z ljudmi so bili prisiljeni v izkoriščevalsko delo v gostinstvu in spolno izkoriščanje, kar sta poleg prisilne prostitucije, beračenja, prisilnih porok in prodaje tkiv, organov in krvi eni najpogostejših pojavnih oblik trgovine z ljudmi.

Celotno izjavo najdete na tej povezavi.