Poročilo z romanja župnijskih gospodinj mariborske metropolije na Slomškov grob

30.7.2012 Mariborska metropolija, Maribor Škofija Celje, Škofija Maribor, Škofija Murska Sobota
Nadškof Turnšek med župnijskimi gospodinjami - foto - Matjaž Kramberger Nadškof Turnšek med župnijskimi gospodinjami - foto - Matjaž Kramberger

»Iskren Bog povrni za vse, kar delate, kar vlagate v to, da lahko v naših župnijah življenje bolj normalno in urejeno teče.«

(nadškof Turnšek župnijskim gospodinjam na romanju v mariborski stolnici)


V Slomškovem letu, ki poteka ob 150. obletnici smrti bl. Antona Martina Slomška (1800–1862), je v ponedeljek, 30. julija 2012, potekalo romanje župnijskih gospodinj in njihovih pomočnic za celotno mariborsko metropolijo.[1] Srečanje se je ob 10.00 začelo v stolni cerkvi sv. Janeza Krstnika v Mariboru z molitvijo rožnega venca. Mašo je ob somaševanju duhovnikov in treh škofijskih referentov za župnijske gospodinje (Roka Metličarja iz Škofije Celje, Karla Drofenika iz Nadškofije Maribor in Izidorja Veleberija iz Škofije Murska Sobota) daroval mariborski nadškof metropolit dr. Marjan Turnšek.

Karel Drofenik je v uvodnem pozdravu izpostavil, da so gospodinje podobne njihovi zavetnici sveti Marti, Lazarjevi sestri. Njen god smo v Katoliški Cerkvi obhajali v nedeljo, 29. julija. V Martinem domu v Betaniji so Jezus in njegovi učenci pogosto našli zavetje in podobno je tudi po naših župniščih, kjer gospodinje služijo z ljubeznijo in predanostjo. V svojem imenu, v imenu dušnih pastirjev in referentov ter nadškofa je pozdravil gospodinje in vse tiste, ki pomagajo po župniščih in se jim zahvalil za požrtvovalno delo.


Priložnost, da se škofje skupaj z duhovniki zahvalijo gospodinjam in njihovim pomočnicam

Nadškof Turnšek je v pridigi poudaril, da so se ponovno zbrali ob godu sv. Marte. To je dan srečanja in veselja tistih, ki na poseben način in od blizu skrbijo, delajo in gojijo poseben odnos do vsega, kar se dogaja po župniščih. Gospodinje s svojim življenjem predvsem služijo pastoralnemu delovanju Kristusovega skrivnostnega telesa, ki je Cerkev. Zato je to dan veselega srečanja, ko skupaj sedemo k Jezusovim nogam, mu prisluhnemo in se potem skupaj lahko veselimo v medsebojnem druženju. Na ta način drug drugemu dajemo novega zaleta in poguma …

Po besedah nadškofa Turnška je vsakoletno tovrstno srečanje priložnost, da se škofje skupaj z duhovniki zahvalijo Bogu za gospodinje, za njihovo služenje, za nesebično pripravljenost podariti del svojega življenja za to, da lahko duhovniki po župnijah bolje opravljajo svoje duhovniško poslanstvo …Tudi zato smo vsako leto skupaj, da se zahvalimo, ko vedno znova in znova rečete Kristusu da. Kristus gospodinje po duhovnikih vedno znova in znova sprašuje: »Ste še pripravljene delati in služiti, se žrtvovati za to, da bo naša Cerkev lahko bolj človeška, bolj domača in da bodo naša župnišča zares vedno bolj in bolj župnijski domovi?« … – Iskren Bog povrni za vse, kar delate, kar vlagate v to, da lahko v naših župnijah življenje bolj normalno in urejeno teče …

Naj bo Bog bogat plačnik za vse, kar darujete in dajete. Letos tudi na priprošnjo blaženega škofa Antona Martina Slomška, ker obhajamo jubilejno leto ob 150. obletnici njegove smrti, ki bo dosegla svoj višek 19. septembra 2012 s slavnostno akademijo v gledališču in 23. septembra 2012 s Slomškovo nedeljo pred mariborsko stolnico, ko bomo obhajali prav 150-letnico njegove smrti. Tudi zaradi tega smo letos zbrani v metropolitanskem merilu tukaj v stolnici, da smo ob blaženem Slomšku, ob njegovem telesu, ob njegovih relikvijah …

Ko prebiramo Slomškov življenjepis, pri vseh življenjepiscih zasledimo tudi njegov odnos do družine, ki je živela skupaj z njim v župnišču, še posebej v Vuzenici. Njegov odnos do tistih, ki so živeli z njim, je bil lep, globok, spoštljiv, tako da so bili radi okrog njega, radi so bili pri njem v službi, kar so nekateri izrazili tudi po njegovi smrti. V župniščih, kjer je Slomšek živel, so skupaj delali in skupaj molili. Slomšek je znal poskrbeti za tiste, ki so z njim živeli skupaj v župnišču. Niso samo skupaj delali, ampak so skupaj znali tudi praznovati. To je lahko velika spodbuda tudi za nas, da bi tudi mi znali vedno znova in znova iskati ravnovesje med delom, ki ga je vedno dovolj tudi po župniščih in molitvijo, ki je nujno potrebna.

Letošnje Slomškovo leto živimo pod geslom Svetost prenavlja svet. Prepričan sem, da Bog tudi po vašem življenju in vaši svetosti, ki jo izkazujete s svojim delom, prenavlja svet, prenavlja naše župnije in v marsičem prenavlja in pomaga prenavljati tudi duhovnikovo življenje, da postaja vedno bolj sveto. Ob koncu naj zato velja prošnja bl. škofu Antonu Martinu Slomšku, naj nam vsem izprosi novih milosti, nove svetosti v našem življenju, da bo tudi po našem delovanju Bog sam lahko prenavljal svet na bolje.


Po maši poromali na Slomškov grob

Mariborski stolni župnik Marko Veršič je ob sklepu maše pozdravil navzoče v Slomškovem letu, ko stopamo na zadnje korake Slomškovega življenja, in jih povabil, da skupaj poromajo na Slomškov grob in molijo za njegovo kanonizacijo. Sledila je pogostitev na dvorišču pred stolno župnijo. V stolnici so se ponovno zbrali ob 13.00 in s slavnostnimi večernicami počastili Gospoda ter romanje gospodinj mariborske metropolije na Slomškov grob tudi sklenili.


Poročilo je pripravil Matjaž Kramberger iz Službe za odnose z javnostmi Nadškofije Maribor, ki je na voljo tudi za dodatne informacije, tel. 0590/80–109, e-naslov: [email protected]. Prim. tudi www.slomsek.net.


Več fotografij ...

[1] V mariborsko metropolijo so od leta 2006 povezane škofija Celje, nadškofija Maribor in škofija Murska Sobota.