Okrogla miza ob sklepu praznovanja 19-letnice Radia Ognjišče

28.11.2013 Ljubljana Radio Ognjišče, Okrogla miza
Foto - Radio Ognjišče Foto - Radio Ognjišče

 

V četrtek, 28. novembra 2013, je v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani potekal sklep praznovanja 19. obletnice Radia Ognjišče.

»Katoliški medij najprej hodi v resnici v odnosu do Boga,« je v pridigi ob 19. rojstnem dnevu Radia Ognjišče v cerkvi Zavoda dejal pater Branko Cestnik. Prepričan je, da je umetnost medija, da selekcijo dogodkov opravi na način, da ni prizadeta resnica, pri tem pa mu mora biti vodilo družbeni nauk Cerkve. Katoliški medij se po njegovih besedah ne sme ustrašiti oziroma plavati proti toku. Sveti maši je sledila okrogla miza. Poleg patra Cestnika so bili gostje še dramski igralec Gregor Čušin, poslanka državnega zbora Ljudmila Novak ter Vilma Siter iz društva Družina in življenje. Razmišljali so o tem, kako vero živeti v osebnem življenju in družbi.

P. Branko Cestnik je nagovor po evangeliju začel z mislijo cerkvene učiteljice sv. Terezije Velike, ki jo je mučilo vprašanje, zakaj je ponižnost Gospodu tako všečna krepost, zakaj ima Bog bolj od srčnosti, poguma, plemenitosti rad ponižnost. »Če Terezijino razmišljanje beremo kot negativ, lahko rečemo, da je nadutost hoja v laži. Kdor je nadut, živi v namišljenem, varljivem svetu in pot do spoznanja Boga mu je zaprta. Ker sodobni človek v glavnem spoznanja Boga nima, lahko že iz tega sklepamo, da bo precej nadut, da bo, torej, hodil v laži. Kriza vere v Boga je nadaljevanje človekove zmanjšane zmožnosti za majhne in velike resnice, vsakdanje resnice, o sebi in svetu.«

Hoja v resnici je program vseh medijev, predvsem program njihove poročevalske in komentatorske dejavnosti, je razmišljal p. Cestnik in dodal, da ko mediji poročajo, poročajo resnico, ko mediji komentirajo, pogumno in pošteno razmišljajo o resničnih dejstvih. »Zunaj resnice medijev ne bi smelo biti. Resnicoljubnost pa mora biti prva krepost novinarja. Novinar se ponižno prikloni resnici, tudi, ko je ta grenka in temna. Nato jo z njemu lastno veščino posreduje ostalim ljudem. Novinar je posredovalec resnice, kakor je duhovnik posredovalec Božje milosti. Če novinar resnice ne prepozna, pa tudi, če jo prepozna in je noče posredovati takšne, kot je, izgublja samega sebe, gre proti svojemu poslanstvu. Neresnicoljuben novinar je kakor neverujoč duhovnik.«

Opozoril je na pasti dela v medijih. Omenil je korupcijo in podleganje posameznim političnim pritiskom. »Vlogo totalitarnega režima danes prevzema interes velikega kapitala, interes močnih gospodarsko-političnih omrežij, interes dominantnih političnih klik. Ko bosta medij in novinar zavoljo ljubega kruhka ali zavoljo ideološke sorodnosti z neko kliko podlegla tem interesom ter jim začela služiti, bosta kmalu hodila v laži. Objela ju bo nadutost neresnice.«

P. Cestnik trdi, da mora biti novinar v odnosu do resnice v stalni drži ponižnosti. »Toliko bolj to dvoje velja za katoliške medije, med katerimi ima na Slovenskem odlično in nenadomestljivo vlogo prav Radio Ognjišče. Katoliški medij najprej hodi v resnici v odnosu do Boga.«

P. Cestnik je še dejal, da je resničnih dogodkov preveč, da bi jih lahko nek medij v celoti objel in o vseh poročal. Selekcija je potrebna. Umetnost medija je, da selekcijo dogodkov opravi na način, da ni prizadeta resnica. Katoliški medij ima pri tem delu izjemnega pomočnika. Da se imenuje družbeni nauk Cerkve, je poudaril. »V prvi vrsti se bo držal načela o človekovem dostojanstvu. Pozoren bo, kje je kršeno in kdo od odrinjenih ljudi ali skupin je najbolj utišan. Vodilo medija bo: Dati glas tistim, ki nimajo glasu! Na tem mestu se katoliški medij ne sme ustrašiti biti alternativen, celo, kot bi rekli sociologi, biti kontrakulturalen, po domače, plavati proti toku. Tudi današnja demokratična družba namreč nekaterih resnic noče videti. Zato njeni dominantni mediji o njih molčijo, včasih celo lažejo,« je v pridigi ob 19. rojstnem dnevu Radia Ognjišče dejal p. Cestnik.

P. Cestniku so se pri oltarju pridružili tudi direktor Radia Ognjišče msgr. Franc Bole, glavni in odgovorni urednik radia msgr. Franci Trstenjak ter duhovniki p. Robin Schweiger, Drago Svetko in Miro Šlibar.

 

Cestnik, Siter, Čušin, Novak o tem, kako živeti vero

Zahvalni sveti maši ob 19. rojstnem dnevu Radia Ognjišče je v dvorani Zavoda sv. Stanislava sledila okrogla miza na temo, kako vero živeti v osebnem življenju in družbi. Sodelovali so p. Branko Cestnik, dramski igralec Gregor Čušin, poslanka v državnem zboru Ljudmila Novak in Vilma Siter iz društva Družina in življenje. Strinjajo se, da ni recepta, kako živeti osebno vero v vsakdanjem življenju, a so prepričani, da če slediš besedam Jezusa Kristusa, uspeh ne more izostati.

»V vsakem času je treba iskati našo poklicanost in smisel življenja,« je dejala poslanka Ljudmila Novak, ki je prve korake svoje vere začela doma, v družini, jo utrjevala pri Mariji Snežni ter jo utrdila v času študija. »Mislim, da so bila prav ta študentska leta zame odločilna - ignacijanska duhovnost, duhovne vaje. Seveda v začetku ni bilo lahko od tiste tradicionalne vere narediti korak naprej k tisti osebni veri, veri iz prepričanja. To pa se je potem nekako utrjevalo prek duhovnih vaj.«

Dramski igralec Gregor Čušin je poudaril, da nima recepta, kako živeti vero in dodal, da ne zna »ne živeti« vere. »Preveč iščemo Boga in se premalo pustimo temu, da bi nas On našel. Iščemo, iščemo, namesto, da bi se ustavili in rekli: Tukaj sem. Najdi me. Bog nas bo takoj našel, ker je bolj spreten kot mi. Pravzaprav ne vem, kako ne živeti vero. Predvsem pa je ne skrivati. Živeti to, kar si, s ponosom in z ljubeznijo do bližnjega. Ne na barikadah, ne z orožjem v roki, ne s kletvijo na ustih, ampak z ljubeznijo do bližnjega.«

Vilma Siter je uvodoma ponovila, da je vera osebni odnos z Jezusom, ter dodala, da jo posebej gojijo tudi v zakonskih skupinah. »Včasih smo rekli, da so se ljudje zatekali k cerkvam na hribih, ko so bili vpadi Turkov. Zdaj se mi zdi, da so zakonske skupine tiste, ki nas pomagajo obvarovati pred t. i. vpadi posvetnega te družbe, ki nas hoče nič manj kot razbiti.«

P. Branko Cestnik je dejal, da je osrednja skrivnost krščanstva Bog, ki od nas pričakuje, da vero živimo vedno, tudi po izteku Leta vere. »In kakršnokoli obnovo Cerkve pričakujemo, vedno bo šlo za obnovo odnosa med človekom in Bogom. To je to sporočilo leta vere ob 50-letnici koncila.«

Novakova se je dotaknila tudi aktualnih zadev v družbi. Dejala je, da nas pesimizem ne vodi naprej. »Mnoge stvari so, s katerimi nismo zadovoljni, ne moremo biti, smo žalostni, ampak če se bomo tukaj ustavili, ne bomo ničesar spremenili. Zato sem prepričana, da izhod iz tega je in mora biti, samo mi moramo imeti dovolj poguma in dovolj volje, da delamo korak za korakom nekaj dobrega. Tako kot nas je učila Mati Terezija: Veliko majhnih dobrih del in na koncu lahko spreminjamo svet.«

A vsi smo v življenju kdaj pa kdaj Sveti Tomaži. »Sveti Tomaž je po krivici en tak dvomljivec med svetniki, ampak je meni osebno zelo blizu. On je človek, ki je hotel to res preizkusiti, dotakniti se. Blagor tistim, ki jim tega ni treba, ampak Tomaž je vseeno svetnik in ga imam kar za zavetnika,« je na okrogli mizi ob obletnici Radia Ognjišče dejal Gregor Čušin.


 

Dodatne informacije lahko dobite na naslovu [email protected] in na telefonski številki 051/685-661.