Odgovori na novinarska vpršanja o delovanju duhovnikov iz Poljske v Sloveniji

25.1.2018

DNEVNIK

Spoštovani,
prosim za odgovore na naslednja vprašanja:
- Koliko poljskih duhovnikov trenutno deluje v Cerkvi na slovenskem in kje, v katerih župnijah? Kdaj je pri nas začel z delovanjem prvi duhovnik iz Poljske, kdaj je prišel zadnji?
- V sklopu česa (neokatehumeni?) prihajajo poljski duhovniki v Slovenijo?
- Ker Cerkev na slovenskem zadnja leta tare precej nizko število novomašnikov me zanima, ali morda slovenska Cerkev polni kadrovski vrzel s tujimi duhovniki?
- Kdo duhovnike iz Poljske uči slovenskega jezika? Imajo tuji duhovniki, ki delujejo na slovenskih tleh, slovenska državljanstva?

Za vaše odgovore in pojasnila se zahvaljujem že vnaprej, vse dobro, lep pozdrav


Spoštovani,

hvala za poslana vprašanja. Prilagam odgovore za Nadškofijo Ljubljana, ki ima dva poljska duhovnika.

1. Koliko poljskih duhovnikov trenutno deluje v Cerkvi na slovenskem in kje, v katerih župnijah? Kdaj je pri nas začel z delovanjem prvi duhovnik iz Poljske, kdaj je prišel zadnji?
Trenutno v ljubljanski nadškofiji delujeta dva poljska duhovnika: prvi je prišel leta 2007 najprej v župnijo Dolnji Logatec, sedaj deluje v župnijo Ljubljani – Kašelj/Zalog. Drugi je prišel leta 2012 v župnijo Dolnji Logatec, kjer je še vedno.

2. V sklopu česa (neokatehumeni?) prihajajo poljski duhovniki v Slovenijo?
Prišli so preko povezave s člani neokatehumenske poti. Tudi eden od duhovnikov ljubljanske nadškofije deluje na Poljskem kot rektor neokatehumenskega semenišča. Gre za nekakšno izmenjavo.

3. Ker Cerkev na slovenskem zadnja leta tare precej nizko število novomašnikov me zanima, ali morda slovenska Cerkev polni kadrovski vrzel s tujimi duhovniki?
Čeprav v Sloveniji čutimo pomanjkanje duhovnikov po župnijah in je majhno število novomašnikov, ne nameravamo tega pokrivati s tujimi duhovniki.

4.  Kdo duhovnike iz Poljske uči slovenskega jezika? Imajo tuji duhovniki, ki delujejo na slovenskih tleh, slovenska državljanstva?
Ta dva poljska duhovnika nimata našega državljanstva. Glede jezika se je eden učil sam ob ljudeh in pastoralnem delu v župniji, drugi pa je poleg tega naredil tudi tečaj in izpit iz slovenskega jezika.

dr. Tadej Strehovec,
generalni tajnik SŠK