Frančišek, Peres in Abas skupaj molili za mir v Sveti deželi

8.6.2014 Vatikan Mir

V vatikanskih vrtovih je včeraj zvečer potekala molitev za mir v Sveti deželi. Papežu Frančišku sta se pridružila izraelski predsednik Šimon Peres in palestinski predsednik Mahmud Abas ter se tako odzvala na papeževo povabilo, izrečeno pred dvema tednoma med njegovim apostolskim potovanjem v Sveto deželo. Molitve se je udeležil tudi carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej. Skupaj so molili Izraelci in Palestinci, kristjani, judje in muslimani. Molitev je potekala v različnih jezikih in bila sestavljena iz treh delov, namenjenih molitvi s strani treh verskih skupnosti: judovske, krščanske in muslimanske. Vsak del je bil sestavljen iz hvalnice Bogu za dar stvarstva, prošnje za odpuščanje in prošnje za dar miru v Sveti deželi.

»Za gradnjo miru je potreben pogum, veliko večji kot za vojno,« je dejal papež Frančišek ob koncu molitvenega srečanja. »Potreben je pogum, da bi rekli ''da'' srečanju in ''ne'' spopadu; ''da'' dialogu in ''ne'' nasilju; ''da'' pogajanju in ''ne'' sovražnosti; ''da'' spoštovanju sporazumov in ''ne'' dvoličnosti. Za vse to je potreben pogum, velika moč duše.« Frančišek je navzočnost izraelskega in palestinskega predsednika označil kot »veliko znamenje bratstva« in »konkretno znamenje zaupanja v Boga«, ki nanje gleda kot na brate in jih želi popeljati po svojih poteh. »Gospoda predsednika,« je dejal, »svet je dediščina, ki smo jo prejeli od naših prednikov, a je tudi posojilo naših otrok: otrok, ki so utrujeni in izčrpani zaradi konfliktov ter željni doseči zoro miru; otrok, ki nas prosijo, naj podremo zidove sovraštva in se podamo na pot dialoga in miru, da bi zmagala ljubezen in prijateljstvo.« Spomnil je preštevilne otroke, ki so padli kot nedolžne žrtve vojne in nasilja, kot rastline potrgane sredi bujne rasti. Naša dolžnost je ravnati tako, da njihova žrtev ne bo zaman. Spomin nanje zbuja v nas pogum za mir, moč za vztrajanje v dialogu za vsako ceno, potrpežljivost za vsakodnevno tkanje vedno bolj trdne mreže spoštljivega in mirnega sobivanja, v slavo Boga in dobro vseh. Frančišek je še zatrdil, da samo človeške moči niso dovolj. Večkrat se je že približalo miru, a zlo ga je uspelo preprečiti. Zato smo tukaj, ker vemo in verujemo, da potrebujemo Božjo pomoč. Slišali smo klic in moramo odgovoriti: klic, naj zlomimo spiralo sovraštva in nasilja, zlomimo z eno besedo: brat. A da bi jo lahko izrekli, moramo vsi dvigniti pogled v nebo in se prepoznati kot otroci enega Očeta.

Zbrane sta nagovorila tudi Peres in Abas, se papežu Frančišku zahvalila za obisk v Sveti deželi in za povabilo na molitev v Vatikan. Izraelski predsednik Šimon Peres je spregovoril o pomembnosti miru. »Dva naroda – Izraelci in Palestinci – še vedno hrepenita po miru. Solze mater nad njihovimi otroki še vedno skelijo v naših srcih. Končati moramo krizo, nasilje, konflikt. Mi vsi potrebujemo mir. Mir med enakimi.« Dejal je, da so se zbrali k prošnji za mir med verstvi, narodi, skupnostmi, moškimi in ženskami, ter izrazil željo, da bi »resničen mir kmalu in hitro postal naša dediščina«. Izpostavil je, da naše poti morajo biti poti milosti in miru: »Pred Gospodom smo enaki. Vsi smo del človeške družine. Kajti brez miru, nismo celotni in moramo še doseči poslanstvo človeštva.« Mir ne pride z lahkoto. Mi moramo uporabiti vse svoje moči, da bi ga dosegli, dosegli kmalu. Četudi to zahteva žrtve in kompromise. Peres je še dejal, da si je za mir treba prizadevati, čeprav se nam zdi daleč: »Če bomo mir zasledovali z vztrajnostjo in vero, ga bomo dosegli.«

Palestinski predsednik Mahmud Abas je izpostavil pomen uresničitve resnice, miru in pravičnosti v Palestini, vsej regiji in svetu kot celoti. »Prosim te, Gospod, v imenu svojega naroda, naroda Palestine – muslimanov, kristjanov in samarijanov, ki goreče želi pravičen mir, dostojno življenje in svobodo … Nakloni, o Gospod, naši regiji in njenim prebivalcem zaščito, varnost in stabilnost.« Izrekel je še prošnjo za mir v Sveti deželi, Palestini in Jeruzalemu, skupaj s tamkajšnjimi prebivalci: »Prosimo te, naj Palestina, in še posebej Jeruzalem, postane varna dežela za vse vernike ter kraj molitve in čaščenja za pripadnike treh monoteističnih verstev, judovstva, krščanstva in islama.«

Molitveno srečanje za mir v Sveti deželi se je sklenilo z objemom papeža Frančiška, izraelskega predsednika Peresa in palestinskega predsednika Abasa. Nato so v vatikanskih vrtovih zasadili še oljko kot simbol miru in v spomin na ta zgodovinski dogodek.

 

Besedilo je s spletne strani Radia Vatikan.